Jakarta 22. apríla (TASR) - Japonský premiér Džuničiro Koizumi dnes na africko-ázijskom summite v indonézskej Jakarte vyslovil hlbokú ľútosť Japonska nad jeho vojnovou agresiou.
Ospravedlnil sa za utrpenie, ktoré jeho krajina spôsobila svojím ázijským susedom, a dodal, že Japonsko "sa pokorne skláňa pred historickými faktami".
Cieľom ospravedlnenia predsedu japonskej vlády je čiastočne upokojiť pobúrenie, ktoré v poslednom čase vypuklo v Číne kvôli textom v nových japonských učebniciach dejepisu.
Pasáže v nových učebniciach zastierajú japonské zverstvá z obdobia druhej svetovej vojny a predchádzajúceho obdobia kolonizácie jednotlivých území, ktoré sa začali agresiou Tokia v roku 1931 a vyústili do čínsko-japonskej vojny.
V čínskych mestách v posledných týždňoch vychádzali do ulíc rozhnevaní čínski demonštranti, ktorí si za cieľ svojich útokov v mnohých prípadoch vybrali aj japonské diplomatické budovy a sídla japonských spoločností či japonské reštaurácie.
Japonsko dnes tiež požiadalo o schôdzku svojho premiéra s čínskym prezidentom Chu Ťin-tchaom medzi štyrmi očami. Čínska delegácia na summite v Jakarte uviedla, že túto možnosť zvažuje. Podľa posledných informácií však Koizumi uviedol, že s prezidentom bude rokovať v sobotu.
Vzájomné vzťahy s Čínou sa Japonsko snaží urovnať aj kvôli tomu, že sa snaží získať kreslo stáleho člena Bezpečnostnej rady OSN.
Na africko-ázijskom summite vystúpil dnes s prejavom aj generálny tajomník OSN Kofi Annan, ktorý oslovil lídrov zo 100 krajín, kde žijú tri štvrtiny svetovej populácie.
Annan zdôraznil, že chce, aby sa rok 2005 stal "prevratným bodom" pre boj s chudobou i v úlohe samotnej OSN.
Vyzval prezidentov, premiérov a kráľov, aby v septembri tohto roku prišli do New Yorku a na summite OSN schválili jeho návrh o rozvoji, bezpečnosti a ľudských právach.
Annan pricestoval do Jakarty vo štvrtok, aby si spolu so šéfmi štátov a vlád pripomenul 50. výročie ázijsko-africkej konferencie v Bandungu z roku 1955, na ktorej sa vôbec prvýkrát rokovalo o problémoch krajín tretieho sveta.
Summit v Jakarte trvá dva dni a lídri sa potom v nedeľu presunú do Bandungu na nostalgickú návštevu bývalej holandskej vojenskej stanice.