VARŠAVA. NATO si chce zabezpečiť minimálnu potrebnú schopnosť brániť sa a chce presvedčiť Rusko, aby ani nepomyslelo na vyhrážanie sa aliancii.
V rozhovore pre poľskú tlačovú agentúru PAP to pred piatkovým otvorením summitu NATO vo Varšave povedal námestník generálneho tajomníka NATO Alexander Vershbow.
Trpezlivosť a diplomacia
Očakáva sa, že summit potvrdí rozhodnutia o ďalšom posilnení východnej časti aliancie štyrmi mnohonárodnostnými prápormi, stabilne umiestnenými v Poľsku a v troch pobaltských štátoch, ktorých členovia sa budú vymieňať na rotačnej báze.
Každá z týchto jednotiek bude mať okolo tisíc vojakov a povedú ich USA, Nemecko, Británia a Kanada.
Vershbow zdôraznil, že napriek opatreniam, ktoré majú zvýšiť obranný potenciál aliancie, je potrebné, aby NATO pristupovalo k Rusku s trpezlivosťou a udržiavalo s ním diplomatické vzťahy - prinajmenšom pre to, aby sa nevymkli spod kontroly prípadné incidenty.
Súčasne však aliancia musí nekompromisne trvať na tom, aby Rusko rešpektovalo medzinárodné právo.
Žiadna studená vojna
Posilňovaním svojej východnej časti NATO podľa Vershbowa nesmeruje k novej studenej vojne, iba chce presvedčiť Rusko, "aby ani nepomyslelo na vyhrážanie sa NATO".
Námestník generálneho tajomníka NATO zdôraznil, že Rusko musí ukončiť svoje "ilegálne povstanie" na východe Ukrajiny a plne uviesť do praxe minské mierové dohody.
Aliancia, pokračoval, nesmie "strácať nervy" nad ruskými hrozbami, pretože ide z veľkej časti o propagandu: a opatrenia na posilnenie, ktorými na ne NATO reaguje, sú primerané.
Nestačí, ak NATO posilní vlastné sily
Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg v piatok vo Varšave povedal, že nepostačuje, ak Severoatlantická aliancia posilní vlastné ozbrojené sily. Musí tiež pomôcť partnerským krajinám na Blízkom východe a v severnej Afrike, ktoré ohrozuje extrémistické násilie.
"Ak majú byť naše krajiny v bezpečí, nestačí, aby sme mali silnú obranu, musíme tiež pomôcť našim partnerom, aby sa stali silnejšími," citovala Stoltenberga tlačová agentúra AP.
"Vycvičiť miestne sily je často naša najlepšia zbraň proti násilnému extrémizmu," povedal Stoltenberg na stretnutí obranných a bezpečnostných expertov pred dnešným začiatkom summitu NATO.
Na nadchádzajúcom summite NATO budú predstavitelia členských krajín rokovať aj o ambicióznom programe zvýšenia pomoci irackej armáde, o rozšírení finančného záväzku Západu na pomoc afganskej armáde a polícii a o pomoci Tunisku.
Stratégiu voči Rusku schvaľuje aj Leyenová
NATO musí zachovať svoju dvojitú stratégiu voči Rusku, povedala v piatok pred začatím summitu Severoatlantickej aliancie vo Varšave nemecká ministerka obrany Ursula von der Leyenová.
Dvojitá stratégia NATO má za cieľ ponúknuť bezpečnosť členským krajinám aliancie na jej východnom okraji a súčasne signalizovať Rusku, že sa nemá zo strany NATO čoho obávať, vysvetľuje agentúra DPA.
Severoatlantická aliancia má podľa nemeckej ministerky právo rozmiestniť svoje sily pri východných hraniciach aliancie v reakcii na "absolútne nepredvídateľné a agresívne Rusko".
Pobaltské štáty žiadajú o ochranu, pretože ruská anexia Krymu ukázala, že Moskva "nerešpektuje hranice," citovala ju agentúra AP.
"Je dôležité, aby sa NATO rozmiestnilo tak pevne, aby nikto nevidel v útoku na túto vojenskú alianciu žiadnu výhodu," povedala ministerka vo vysielaní nemeckej televízie ZDF. Dialóg s Moskvou treba viesť z pozície sily, domnieva sa nemecká politička.