VATIKÁN, BRATISLAVA. Korupcia v najvyšších kruhoch, nadmerné míňanie a rodinkárstvo. Keď začiatkom novembra vyšli v Taliansku knihy novinárov Emiliana Fittipaldiho a Gianluigiho Nuzziho, trvalo len pár týždňov a obaja autori sa dostali pred súd. Knihy odhaľujúce praktiky vo Vatikáne totiž vznikli na základe uniknutých dokumentov.
„Najpožehnanejší otče, v účtovníctve Svätej stolice aj guvernorátu Vatikánu je takmer absolútny nedostatok prehľadnosti...,“ začína sa list pápežovi Františkovi z júna 2013. „Znemožňuje to vytvoriť si správny odhad o skutočnej finančnej situácii Vatikánu.“
List napísala pätica medzinárodných audítorov, ktorí mali po nástupe nového pápeža skontrolovať chaotický stav financií vo Vatikáne.
Pápež František sa snažil v posledných rokoch o reformu finančnej časti inštitúcie, povolal preto komisiu, aby to zhodnotila. Informácie o tom, ako v minulosti vo financiách prevažovalo rodinkárstvo a vyskytovali sa falošné zmluvy, sa však dostali k dvojici novinárov, ktorí už v minulosti pracovali s tajnými vatikánskymi informáciami.
Loading
...
Kňaza vraj vydierala
Vatikánsky tribunál vo štvrtok rozhodol, že v kauze Vatileaks II oslobodí obidvoch novinárov. Tresty však udelil dvom aktérom, ktorí im dokumenty poskytli - vatikánskej expertke na PR Francesce Chaouquiovej a španielskemu kňazovi Angelovi Luciovi Vallejovi Baldovi. Chaouquiová, ktorá v júni porodila dieťa, dostala desaťmesačný podmienečný trest, Balda zase pôjde na 16 mesiacov do väzenia.
Celý škandál sa točil práve okolo nich a ich vzájomného konfliktu. Obaja boli totiž členmi reformnej komisie, ktorá vatikánske financie prešetrovala a mali priamy prístup ku všetkým dokumentom. Bývalí kolegovia z Vatikánu počas niekoľko mesiacov trvajúceho súdneho sporu nešetrili urážkami.
Podľa kňaza je Chaouquiová ambiciózna a manipulatívna karieristka, ktorá ho zviedla a tým ho vydierala.