BUDAPEŠŤ. Kontroly na maďarsko-rakúskych hraniciach pri niekdajšom hraničnom priechode Hegyeshalom-Nickelsdorf, ktoré vyvolali kritiku rakúskych predstaviteľov, sú súčasťou zintenzívnenia kontrol bezpečnosti verejnej premávky; to potrvá od 1. júla až do konca septembra.
Vyplýva to zo stanoviska, ktoré Celoštátne veliteľstvo maďarskej polície ORFK poskytlo tlačovej agentúre MTI.
Potencionálne ohrozenie
Pravidelným kontrolám na diaľnici M1 spájajúcej Budapešť a Viedeň venuje maďarská polícia prioritnú pozornosť s ohľadom na mimoriadny podiel tejto najfrekventovanejšej komunikácie na tranzitnej doprave.
Nákladnú cestnú dopravu je tam podľa ORFK nevyhnutné kontrolovať aj kvôli potenciálne priamemu ohrozeniu bezpečnosti cestnej premávky v dôsledku nedodržiavania predpisov - napríklad nerešpektovania nutnosti odpočinku vodičov či nezodpovedajúceho technického stavu vozidla.
Kontroly budú preto pokračovať aj v nasledujúcich dňoch. Polícia mieni získané údaje priebežne vyhodnocovať a o pokračovaní, respektíve trvaní kontrol rozhodne na základe analýzy rizík.
Kritizoval kontroly
Rakúsko protestovalo v stredu proti novým kontrolám, ktoré Maďarsko zaviedlo pri vstupe do krajiny a na rakúskej strane viedli k dopravným zápcham. Na ministerstvo vnútra vo Viedni si v tejto súvislosti predvolali na dnes maďarského veľvyslanca, oznámil šéf rakúskeho rezortu vnútra Wolfgang Sobotka.
Práve on ostro kritizoval kontroly maďarskej polície. "Maďarsko kontroluje neprávom," vyhlásil v utorok večer vo vysielaní verejnoprávnej televízie ORF. Podľa jeho slov totiž Maďarsko na rozdiel od Rakúska nemôže vykonávať kontroly podľa článku 29 kódexu schengenských hraníc o opätovnom zavedení kontrol na vnútorných hraniciach schengenského priestoru.
Kontroly na rakúskej strane hranice, ktoré v utorok tiež spôsobili vytváranie kolón nákladných vozidiel, naproti tomu Sobotka obhajoval: "Denne sú v nákladných a iných vozidlách odhalení prevádzači, ktorí sem privádzajú ľudí. Preto sme hraničné kontroly zhustili".
Sobotka sa kriticky vyjadril aj na adresu toho, že Maďarsko neprijíma späť žiadateľov o azyl na základe Dublinskej dohody. Rakúsky kancelár Christian Kern avizoval, že chce o tejto otázke hovoriť s maďarským premiérom Viktorom Orbánom.