BRATISLAVA. Kauzu Bašternák si všimli už aj v zahraničí. Hoci sa o Slovensku v posledných dňoch písalo najmä v súvislosti s predsedníctvom krajiny v Rade EÚ, úspechmi Petra Sagana na Tour de France či výkonmi slovenského tímu na majstrovstvách Európy vo futbale, nájdu sa aj správy, v ktorých zaznelo meno Roberta Kaliňáka aj Ladislava Bašternáka.
O kauze píše spravodajská agentúra Reuters, článok na tému nájdete aj od Bloombergu, zaujíma sa o ňu napríklad aj francúzsky Le Monde.
Reuters: Spojenec a druhý muž
Robert Kaliňák je “premiérovým blízkym spojencom” a “druhým mužom ” - a už v titulku Reuters píše, že sa tento druhý muž ocitol "pod paľbou".
V článku s názvom “Premiérova pravá ruka pod paľbou, keď Slovensko preberá predsedníctvo” spomína to, ako Kaliňák poprel akékoľvek previnenie. Odmieta tiež opozičné obvinenia z toho, že z pozície ministra vnútra bráni bráni vo vyšetrovaní kauzy. Reuters cituje aj premiéra Roberta Fica ako hovorí, že sa opozičné strany snažia o to, aby prekazili slovenské predsedníctvo.
Reuters zmieňuje aj to, že sa mu nepodarilo od Ladislava Bašternáka získať vyjadrenie - rovnako ako slovenským médiám, ktoré sa oň snažili.
Prečítajte si viac na stránke Reuters.
Bloomberg: Občania sú nespokojní
Bloomberg zas spomína, ako sa ku kauze postavil prezident Andrej Kiska.
Cituje prezidentove vyjadrenia o tom, ako podľa neho Slováci stratili dôveru v štát. Tiež spomína jeho varovania, že ak bude tento trend pokračovať ďalej, v najbližších voľbách bude môcť byť veľmi ťažké, ak nie nemožné, zostaviť vládu z demokratických politických strán.
Aj sám autor článku hodnotí to, aká nálada vládne na Slovensku - spomína “nespokojnosť občanov s biednymi štátnymi službami a neschopnosťou riešiť korupciu”, ktorá voličov pri posledných parlamentných voľbách viedla k tomu, aby siahali po protestných stranách.
Prečítajte si viac na stránke Bloombergu.
Le Monde: Vtipkuje o Bonaparte
Aj francúzsky Le Monde píše o náladách medzi občanmi - spomína protesty v uliciach, ktoré organizuje opozícia, a ktorých sa zúčastňujú tisícky ľudí.
“Ich hnev nesie meno - meno charizmatického ministra s výzorom matadora, Roberta Kaliňáka,” píše Le Monde.
Spomína Kaliňákove dlhé vlasy, tmavú bradu, slovenský týždenník Trend, politickú stranu Sloboda a Solidarita, Jozefa Rajtára, ale aj presné sumy, o ktorých sa v kauze hovorí.
Francúzov však zaujal aj “pompézne nazvaný komplex Bonaparte”, z ktorého sa Robert Fico odmieta vysťahovať. Le Monde vtipkuje - “Práve tam francúzsky panovník vymýšľal svoje plány dobýjania”, píše.
Prečítajte si viac na stránke Le Monde.
APA: Doteraz bol známy pre trvrdý postoj k utečencom
Kaliňákovu kauzu si koncom júna všimla aj nemecká tlačová agentúra APA.
Jej správu s názvom "Opozícia sa pokúša o vyslovenie nedôvery" zverejnili viaceré nemecké a rakúske weby vrátane Der Standard. "Sociálny demokrat Robert Kaliňák je pre svojich partnerov v EÚ známy najmä pre jeho tvrdý postoj v otázke utečencov," začína sa článok. "Opozícia ho v médiách obviňuje, že bol údajne napojený na kontroverzného podnikateľa," píše agentúra.
Prečítajte si viac na stránke Der Standard.