LONDÝN, BRATISLAVA. Keď sa britský denník Daily Telegraph pokúsil opísať zákulisné dianie v Konzervatívnej strane po referende o vystúpení Veľkej Británie z Európskej únie, spomenul si na známy Leninov výrok.
„Sú desaťročia, počas ktorých sa nič nedeje, a potom sú týždne, kde sa pohnú celé desaťročia.“ S dodatkom, že britská politika sa nehýbala po týždňoch, ale po hodinách.

House of Cards alebo Teletubbies
Ľudia, ktorí mali oslavovať a pripravovať sa na novú výzvu v britskej politike, sa totiž dostali mimo hry. Boris Johnson, hlavná postava časti konzervatívcov, ktorí sa v kampani zasadzovali za odchod z Únie, nebude kandidovať za premiéra.
Porazili ho zákulisné rokovania. „Seriál House of Cards v porovnaní s týmto vyzerá ako Teletubbies,“ okomentoval dianie poslanec Nigel Evans, ktorý v súboji o čelo strany podporoval Johnsona.
A Nigel Farage, ktorý si celú politickú kariéru postavil na tom, že dostane svoju krajinu z Európskej únie a sedemnásť rokov o tom hovoril ako poslanec Európskeho parlamentu, odchádza z čela svojej Strany nezávislosti Veľkej Británie.
V jeho prípade nejde až o také prekvapenie. Svoju misiu ukončil, konštruktívnu predstavu o tom, ako môže odchod Británie vyzerať, nikdy nemal.
„Mám pocit, že ja som už svoju časť urobil, viac ako to, čo sme dosiahli v referende, už neviem ponúknuť,“ povedal Farage v pondelok v prejave, kde oznámil, že končí. „Počas kampane som hovoril, že chcem späť svoju krajinu. Teraz chcem späť svoj život,“ vyhlásil s tým, že nikdy nechcel byť priofesionálnym politikom.


Zariskoval kariéru
Oveľa zaujímavejší je však príbeh toho, ako si konzervatívci vyberajú nového predsedu a premiéra, ktorý pri rokovaniach o brexite nahradí Davida Camerona.