BRATISLAVA. Zatvorte oči a počúvajte. Počúvajte tiché výkriky vystrašených matiek, modlitby utrápených starých mužov a žien. Počúvajte slzy detí. Židovských detí, medzi nimi aj nádherné dievčatko so zlatými vlasmi, ktorého zraniteľná krehkosť ma nikdy neopustila. Pozerajte a počúvajte, ako kráčajú smerom k temným plameňom, takým obrovským, že sa zdá, že celá planéta je ohrozená.
Tieto slová predniesol v roku 1995 Elie Wiesel. Po 50 rokoch sa vrátil do bývalého nacistického tábora Auschwitz, aby si pripomenul polstoročie od jeho oslobodenia. Prežil tam najhoršie momenty svojho života.
Jeho matka a sestra zomreli v plynových komorách, jeho otca, ktorý už aj tak trpel črevnou chorobou a podvýživou, prinútili nacisti pochodovať do tábora Buchenwald. Tam ho príslušník SS dobil na smrť.

Vina tých, čo prežili
Wiesel počul, ak mu bijú otca, no aby prežil, tak sa len ticho schovával na svojom lôžku. Celý život ho prenasledoval pocit viny, ktorý je známy u ľudí, čo prežili holokaust. Prečo oni áno a ich blízki nie? Prečo sa im nepodarilo ochrániť ich?