BAGDAD. Najmenej 125 ľudí prišlo o život a desiatky ich utrpeli zranenia pri dvoch bombových útokoch, ktoré sa v sobotu v noci odohrali v irackom hlavnom meste Bagdad. Informovala o tom spravodajská stanica BBC s odvolaním sa na miestnu políciu.
Iracká šiitská polovojenská skupina Ľudové mobilizačné sil tvrdí na sociálnej sieti Twitter, že počet obetí dosahuje 172 ľudí. Túto informáciu zatiaľ nikto nepotvrdil.

Ako zemetrasenie
Prvá nálož nastražená v dodávke explodovala neďaleko reštaurácie a nákupného strediska v rušnej štvrti Karráda, ďalšia bomba vybuchla krátko nato na prevažne šiitskom predmestí severne od metropoly.
Explózie spôsobili rozsiahly požiar a vážne poškodili aj niekoľko budov v okolí. V dôsledku požiaru mnohé z obetí zhoreli zaživa alebo sa udusili.
Oba útoky sa odohrali v sobotu pred polnocou v prevažne šiitmi obývaných štvrtiach. Na miestach činu bolo v čase útoku veľa ľudí, pretože po celodennom pôste v rámci ramadánu vyšli na nákupy, večeru alebo za zábavou. Podľa polície je medzi mŕtvymi aj najmenej 15 detí, desať žien a šesť policajtov.
"Bolo to ako zemetrasenie. Už som odchádzal so svojím tovarom domov, keď som zazrel ohnivú guľu a začul veľký výbuch. Mal som hrozný strach ísť späť. Začal som telefonovať na mobily svojim priateľom, ale nikto neodpovedal," povedal AP 35-ročný pouličný predavač Karím Sami. Neskôr zistil, že jeden z priateľov zahynul, druhý je zranený a tretí je nezvestný.
Agentúra AP spresnila, že k zodpovednosti za atentát v Karráde sa prostredníctvom sociálnych sietí prihlásil samozvaný Islamský štát . K druhému útoku sa Islamský štát síce priamo nepriznal, ale jeho scenár je zhodný s podobnými útokmi Islamského štátu v šiitských enklávach či obchodných centrách.

Napadli konvoj s premiérom
Miesta útokov navštívil aj iracký premiér Hajdar Abádí, ktorému však miestni obyvatelia vyčítali zodpovednosť za nedostatočnú bezpečnosť v krajine. Na jeho konvoj potom zaútočili hádzaním kameňov, topánok a fliaš.
Obyvatelia spochybňujú účinnosť detektorov výbušnín a zátarás okolo Bagdadu, na ktorých sa nevykonávajú dosť dôkladné kontroly dokladov a áut.
Sobotňajšie atentáty sú jednými z najkrvavejších, k akým došlo v tomto roku v Iraku. Útoky dokázali schopnosť islamistických extrémistov podnikať ničivé útoky aj napriek stratám na bojiskách, vrátane mesta Fallúdža, ktoré iracká vládna armáda minulú nedeľu označila za úplne oslobodenú od islamistov.
Extrémisti však majú naďalej v rukách druhé najväčšie mesto krajiny - Mósul - i pomerne veľké časti územia na severe a západe Iraku. Podľa odhadov irackej vlády ide o asi 14 percent územia krajiny.