MADRID. Desaťtisíce ľudí sa v sobotu v Madride vo veľkej horúčave zúčastnili na pochode za práva sexuálnych menšín.
Vzhľadom na nedávny homofóbny útok v USA sa akcia uskutočnila za prísnych bezpečnostných opatrení.
Tolerantné Španielsko
Účastníci pochodu si uctili pamiatku 49 obetí útoku v nočnom gay bare v Orlande v americkom štáte Florida a vyzvali bojovať proti homofóbii.
Podľa španielskych médií sa na pochode zúčastnili aj predstavitelia viac ako 20 organizácií na obranu menšín, politických strán a hnutí vrátane ľavicového hnutia Môžeme (Podemos), centristickej strany Občania (Ciudadanos) a ďalších.
Súčasťou sprievodu ulicami Madridu bol spev a tanec. Bolo vidno vlajky rôznych štátov - okrem španielskej aj Venezuely, Filipín, Čile, USA, či Nemecka. Na budove madridskej radnice dnes zaviala dúhová vlajka - symbol hnutia za práva sexuálnych menšín.
Španielsko je vo vzťahu k sexuálnym menšinám jednou z najtolerantnejších krajín sveta. Sobáše osôb rovnakého pohlavia tu boli uzákonené pred 11 rokmi. Prvý pochod gay pride sa v Španielsku konal v roku 1995, ale zúčastnilo sa na ňom len 500 ľudí.
Prísne opatrenia aj v Paríži
Tisíce ľudí sa zúčastnili na pochode za práva sexuálnych menšín aj v Paríži, rovnako tu boli posilnené bezpečnostné opatrenia.
Účastníci parížskeho pochodu tak museli podrobiť kontrole zo strany bezpečnostných zložiek, bočné ulice na trase pochodu boli uzavreté a na bezpečnosť dozerali policajti.
Z bezpečnostných dôvodov bol posunutý aj deň konania - z obvyklej poslednej júnovej soboty na dnešok. Minulú sobotu sa totiž v parížskom Parc des Princes hral zápas futbalových majstrovstiev sveta a polícia sa musela sústrediť na ochranu tohto podujatia.
K pochodu, ktorého dĺžku polícia z bezpečnostných dôvodov skrátila z pôvodne plánovaných 4,6 kilometra na dva kilometre, sa pridala aj primátorka Paríža Anne Hidalgová a ministerka kultúry Audrey Azoulayová. Svojich oficiálnych zástupcov naň vyslalo aj americké veľvyslanectvo.
Účastníci parížskeho Gay Pride na svojich transparentoch i vo vystúpeniach pripomínali prezidentovi Francoisovi Hollandovi jeho sľuby z predvolebnej kampane, ktoré sa týkali komunity homosexuálov a zostali doteraz nesplnené. Ide o sobáše homosexuálov i umelé oplodnenie žien, ktoré nemajú partnera, alebo žijú vo vzťahu s inou ženou.
Hollande však vo svojom tweete napísal: "Bojujme ďalej za slobodu a rovnosť" a pridal hashtag #MarchedesFiertes. Premiér Manuel Valls vo svojom tweete upozornil, že "po Orlande treba viac ako inokedy zdôrazniť hodnoty Republiky: rovnosť, toleranciu a rešpekt".
Pochod dnes svojím tweetom nečakane podporila aj stranícka organizácia krajne pravicového Národného frontu na prestížnej vysokej škole Science Po Paris, čo vyvolalo nevôľu vedenia FN, vrátane šéfa jeho mládežníckej sekcie Gaëtana Dussausayeho.
Pokoj v Budapešti
24. ročník pochodu Budapest Pride smeroval už tradične od Námestia hrdinov cez Andrássyho bulvár až po Kossuthovo námestie. Na rozdiel od predchádzajúcich rokov ho nenarušili extrémisti.
Informoval o tom spravodajský server 444.hu, podľa ktorého sa aj tohtoročného podujatia členov komunít LGBTI zúčastnili tisíce ľudí.
Účastníkov, medzi ktorými bolo mnoho ľudí vo veku okolo 25 rokov, po celej trase pochodu chránili kovové kordóny. Na jednom z úsekov sa k pochodujúcim pokúsila priblížiť dvojica mládencov, avšak policajti im v tom zabránili.
Vlani pochod narušila menšia skupina ľudí okolo extrémistu Györgya Budaházyho, ktorému parlamentná strana Hnutie za lepšie Maďarsko-Jobbik vyjadrila viackrát verejne podporu. Budaházy sa okrem iného zviditeľnil aj účasťou na útoku extrémistov na sídlo štátnej televízie v roku 2006.
Medzi účastníkmi Budapest Pride boli aj ľavicoví politici - Ildikó Lendvaiová a Ágnes Kunhalmiová, z Demokratickej koalície Tamás Bauer, ale aj izraelský veľvyslanec Ilan Mor a veľvyslankyňa USA Colleen Bellová.
Budapest Pride má spomedzi podobných podujatí v strednej a východnej Európe najdlhšiu históriu.