DHÁKA. Útok na reštauráciu v bangladéšskej metropole Dháka, ktorú v piatok večer prepadla skupina ozbrojencov a sobotňajšia oslobodzovacia operácia bezpečnostných síl si vyžiadali najmenej 28 mŕtvych.
Medzi obeťami bolo aj 20 rukojemníkov.
Medzičasom Taliansko, India a Japonsko potvrdili, že medzi obeťami sú aj ich občania: siedmi Japonci, deviati Taliani a jedna Indka.
Smrť svojho občana oznámili aj Spojené štáty. Ako uviedol hovorca Bieleho domu Josh Earnest, Spojené štáty ponúkli Bangladéšu pomoc pri vyšetrovaní útoku a zopakoval odhodlanie svojej krajiny bojovať proti terorizmu.
Väčšinu podrezali
Väčšinu obetí útočníci podrezali, informoval na tlačovej konferencii hovorca bangladéšskej armády Asraf Čaudhrí. Hovorca spresnil, že oslobodzovaciu operáciu spustili po 12 hodinách od obsadenia reštaurácie.
Bangladéšska premiérka Hasína Vadžídová už skôr informovala, že špeciálna jednotka zabila šiestich teroristov, jedného zadržala a oslobodila 13 rukojemníkov, medzi ktorými sú aj traja cudzinci. Išlo o dvoch Srílančanov a jedného Japonca, ktorý utrpel strelné poranenia.
Miestne médiá uviedli, že drámu prežil aj občan Argentíny a dvaja občania Bangladéša.
"Podarilo sa nám zachrániť 13 ľudí, niekoľko ďalších sa nám nepodarilo," citovala premiérku agentúra DPA.
Operácia sa skončila do hodiny po tom, čo príslušníci špeciálnej jednotky vtrhli do reštaurácie. Po začiatku operácie sa z budovy ozývala intenzívna streľba a výbuchy. Polícia sa pred spustením akcie pokúšala s ozbrojencami vyjednávať. Oslobodených ľudí previezli do nemocníc.
Podľa internetového vydania bangladéšskeho denníka Daily Star jeden zo zachránených rukojemníkov povedal, že "tí, ktorí boli schopní recitovať verše z koránu, boli ušetrení, ostatných mučili".
"Bangladéš nebude tolerovať žiadny akt terorizmu," zdôraznila premiérka Vadžídová a vyzvala obyvateľov krajiny, aby sa zjednotili v boji proti extrémizmu.
Ešte pred spustením rannej oslobodzovacej operácie prišli počas sporadických prestreliek s militantmi o život dvaja policajti a ďalších 26 ľudí utrpelo zranenia. Zo zranených osôb v nemocnici je desať v kritickom stave.
Podľa svedkov boli útočníci boli ozbrojení strelnými zbraňami a bombami a do reštaurácie vtrhli s arabským pokrikom Alláhu akbar (Boh je najväčší).
Vláda v reakcii na útok vyhlásila dvojdňový štátny smútok.
Loading
...
Obeťami sú aj talianski podnikatelia
Na španielsku reštauráciu Holey Artisan Bakery v Gulšáne, diplomatickej štvrti Dháky, zaútočila v piatok okolo 21.20 h miestneho času (17.20 h SELČ) osem až deväťčlenná skupina ozbrojencov.
Čierne pásky
Na znak smútku a spoluúčasti nastúpi talianska futbalová reprezentácia na večerný štvrťfinálový súboj EURO 2016 v Bordeaux proti Nemecku s čiernymi páskami na rukávoch dresov.
Útočníci zadržiavali približne 20 rukojemníkov vrátane Talianov a Japoncov. Pokusy o vyjednávanie zlyhali a dráma trvala do sobotňajšieho rána, keď do reštaurácie vtrhli príslušníci špeciálnej jednotky.
Hovorca japonskej vlády Jošihide Suga informoval, že pri dráme prišlo o život sedem japonských občanov. Ôsmy člen japonskej skupiny utrpel pri útoku strelné zranenie a je momentálne hospitalizovaný.
Japonskí občania boli členmi vládneho konzultačného tímu, ktorý v Dháke pracoval nad rozvojom projektom.
Militanti zabili aj desať talianskych občanov, potvrdil Rím. Ako na tlačovej konferencii v Ríme uviedol premiér Matteo Renzi, do Dháky smeruje už vládny špeciál, na palube ktorého prevezú telesné pozostatky zavraždených Talianov do vlasti.
"Naše myšlienky, naše modlitby a naše slzy sa spájajú so slzami rodín v Dháke, osobitne rodín našich krajanov," citovala DPA Renziho slová. Taliansky premiér aj v tejto smutnej chvíli zdôraznil, že je povinnosťou jeho krajiny brániť svoje hodnoty pred teroristami, pretože je to jediná cesta, ktorou si možno uctiť spomienku na zosnulých spoluobčanov. Taliansko sa ani v svetle činov tých, ktorí chcú zničiť náš každodenný život, nestiahne, zdôraznil Matteo Renzi.
Obeťami útoku sa podľa dostupných informácií stali viacerí talianski podnikatelia, ktorí boli v Bangladéši z obchodných dôvodov. Jediný z 11 Talianov prítomných v čase útoku v reštaurácii, prežil, pretože sa mu podarilo ujsť do záhrady.

Prihlásil sa Islamský štát
K zodpovednosti za útok sa prihlásila džihádistická skupina Islamský štát (IS/Dáiš). Teroristi uviedli, že pri útoku sa zameral na občanov "križiackych štátov".
Informovala o tom agentúra AP, podľa ktorej sa oznámenie objavilo na blogovacej sieti Telegram a vykazuje podobné znaky ako vyhlásenia Dáišu z nedávnej minulosti.
Zatiaľ nie je jasné, či sa vedenie Islamského štátu v Sýrii a Iraku zúčastňovalo na plánovaní útoku v Dháke. V minulosti sa hlásili aj k útokom spáchaným tzv. osamelými vlkmi, ktorí neboli napojení na Islamský štát.