ISTANBUL. Jeden z páchateľov utorňajšieho útoku na Atatürkovom letisku v tureckom Istanbule sa odpálil pred vstupom do budovy, čím dal možnosť druhým dvom, aby sa počas paniky dostali dovnútra.
Oznámil to turecký premiér Binali Yildirim.

Odpálil sa a vyvolal paniku
"Keď teroristi nemohli prejsť cez bezpečnostné systémy, keď nemohli prejsť cez skenery, policajné ani bezpečnostné kontroly, vrátili sa a vytiahli zbrane z batožín a začali páliť na stanovišti bezpečnostnej kontroly," priblížil priebeh útoku turecký premiér.
"Jeden sa odpálil vonku a ďalší dvaja využili paniku, ktorá nastala po výbuchu, dostali sa dnu a odpálili sa tam," dodal Yildirim.
Počet obetí atentátov stúpol na 42. Merve Yigitová, 22-ročná žena pracujúca v stravovacích a zásobovacích službách na letisku, zomrela v stredu večer v jednej z istanbulských nemocníc. Liečili ju tam zo zranení spôsobených črepinou výbušniny, ktorá jej prešla cez brucho, žalúdok a hlavu, uviedla agentúra AP.
Zranenia tiež utrpelo ďalších najmenej 239 ľudí, z ktorých už 109 prepustili z nemocnice. Medzi doposiaľ potvrdenými obeťami je desať cudzincov, tri osoby s dvojakým občianstvom a najmenej 23 Turkov.
Spomedzi usmrtených cudzincov pochádzali piati zo Saudskej Arábie, ďalší dvaja boli z Iraku. Po jednom mŕtvom evidujú z Tuniska, Uzbekistanu, Číny, Iránu, Ukrajiny a Jordánska.

Chcel presvedčiť syna
Medzi obeťami je aj tuniský lekár, ktorý do Turecka priletel, aby sa stretol so synom, ktorý sa pridal k organizácii Islamský štát.
Chcel sa ho pokúsiť presvedčiť, aby sa vrátil domov. S odvolaním sa na tuniské médiá o tom informovala agentúra Reuters. Podľa tureckých úradov patrili traja samovražední atentátnici z letiska práve k militantom, ktorí ovládajú časti Sýrie a Iraku.
Smrť pediatra tuniskej vojenskej nemocnice generála Fathího Bajúda pri atentáte potvrdilo už aj tuniské ministerstvo obrany. Podľa miestnych médií sa do Turecka vydal, aby sa stretol so svojím synom a pokúsil sa ho presvedčiť, aby opustil organizáciu Islamský štát.
Bajúdov syn sa k islamistom pridal spolu so svojou priateľkou pred niekoľkými mesiacmi po tom, čo obaja prerušili v Tunisku štúdium medicíny. Podľa zdroja agentúry Reuters z tuniského ministerstva obrany mladého Bajúda zadržali nedávno tureckí vojaci na juhu krajiny pri hraniciach so Sýriou.

Zvrhlosť Islamského štátu
Spôsob vykonania útoku nesie podľa riaditeľa americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA) Johna Brennana známky "zvrhlosti" Islamského štátu. "Ohavný atentát na medzinárodnom letisku v Istanbule ... nesie bezpochyby známky zvrhlosti IS," uviedol Brennan.
K atentátu sa zatiaľ nikto neprihlásil, radikálov z organizácie Islamský štát ale za pravdepodobných páchateľov označili aj turecké úrady.
"Vo väčšine prípadov, ak nie vo všetkých, sa IS k atentátom na tureckom území neprihlásil,“ uviedol šéf CIA. Podľa neho tým chcú islamisti vyslať jasný signál smerom k Ankare, zároveň ale nechcú stratiť podporu, ktorú im poskytujú určité sunnitské kruhy v Turecku.
Podľa Brennana je tiež pravdepodobné, že IS v súčasnosti pripravuje útok proti Spojeným štátom alebo americkým cieľom v zahraničí.
Podporu Turecku vyjadril aj americký prezident Barack Obama. "Mal som možnosť hovoriť s tureckým prezidentom Erdoganom, aby som s ním prebral nielen to, ako nás zlomili zábery zranených a zabitých ľudí, ale aj to, aby som mu zopakoval náš silný záväzok partnerstva s Tureckom, NATO a širokou alianciou, ktorú sme vytvorili celosvetovo, aby sme bojovali proti ISIL," uviedol Obama.
Použil jednu zo skratiek pre extrémistickú skupinu Islamský štát . "Nenájdeme pokoj, pokým nerozložíme tieto siete nenávisti, ktoré vplývajú na celý civilizovaný svet," dodal Obama.