BRUSEL, BRATISLAVA. Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker na záver summitu EÚ uviedol, že bolo nefér obviňovať ho z výsledku britského referenda, ktoré znamená brexit, čiže odchod krajiny z Európskej únie, a kvôli tomu žiadať jeho odstúpenie z funkcie šéfa exekutívy EÚ.
Na otázku novinárov, či urobil dosť pre to, aby presvedčil Britov o zotrvaní v Európskej únii, Juncker pripomenul, že britská vláda, ako aj opozícia ho požiadali, aby nezasahoval do predreferendovej kampane. Svoj sľub dodržal a pred referendom sa na túto tému nevyjadrovali ani ostatní eurokomisári, členovia jeho kabinetu.
"Nemám v úmysle nechať sa ovplyvniť týmto druhom kritiky," odkázal šéf európskej exekutívy.
Podpora od Tuska
Na jeho podporu vystúpil aj predseda Európskej rady Donald Tusk, ktorý poznamenal, že Juncker je tým posledným človekom, ktorého možno viniť zo záporných výsledkov britského referenda.
Tusk zároveň pripomenul, že februárový summit venovaný britským požiadavkám znamenal "maximum, dokonca viac než maximum" z toho, v čom boli ostatné členské štáty EÚ ochotné ustúpiť.
Okrem toho Tusk Britom odkázal, že po odchode ich krajiny z EÚ bude mať Británia zaručený prístup na spoločný európsky trh iba vtedy, ak bude rešpektovať všetky štyri základné slobody, na ktorých je postavená EÚ, vrátane voľného pohybu osôb a zamestnancov.
Znamená to, že Británia si pri budúcich rokovaniach o prístupe na jednotný trh EÚ nebude môcť vyberať len to, čo sa jej najviac hodí.
Loading
...
Nedostatočná kontrola migrácie
Za jednu z hlavných príčin, prečo je EÚ medzi občanmi členských krajín neobľúbená, je podľa Tuska aj nedostatočná kontrola migrácie.
Rokovanie národných lídrov podľa slov hostiteľa summitu jasne naznačilo, že "nekontrolovaná migrácia bola a je jedným z najdôležitejších dôvodov krízy dôvery v Európe".
Tusk dodal, že masové migračné vlny z iných členských krajín EÚ aj mimo hraníc únie boli jedným z hlavných faktorov, ktoré viedli britských voličov k tomu, že v referende hlasovali za brexit.

Únia očakáva britské návrhy
Podľa slovenského premiéra Roberta Fica je možné, že Británia oznámi vystúpenie z Európskej únie v septembri alebo v októbri. Keďže chýba ešte veľa informácií, tento termín stále možno spochybniť.
"Som rád, že táto diskusia bola absolútne vecná, nebola poznačená žiadnymi emóciami," dodal premiér po skončení summitu.
"Od piatka preberáme predsedníctvo v Rade EÚ. Už viackrát som avizoval, že predsedníctvo bude poznačené vonkajšími faktormi," povedal Fico.
Predseda vlády narážal na brexit, ktorý rezonoval počas celého summitu EÚ. Prízvukoval, že v podstate prvýkrát v histórii sa musíme vyrovnať s odchodom člena EÚ, ktorý bol významným predstaviteľom z hľadiska ekonomiky. Británia však podľa premiéra potrebuje určitý čas, pokým bude notifikovať vystúpenie z EÚ. Únia podľa jeho slov momentálne očakáva britské návrhy.
Premiér upozornil na to, že kým sa tak stane, krajina je plnohodnotným členom EÚ so všetkými právami aj povinnosťami. O tom lídrov EÚ ubezpečil taktiež britský premiér David Cameron.

Neformálny summit v Bratislave
Lídri krajín EÚ na záver summitu v zdôraznili, že sú "absolútne odhodlaní" zachovať jednotu. Diskusie lídrov budú podľa Tuska pokračovať na neformálnom summite EÚ v Bratislave, ktorý sa uskutoční 16. septembra pod taktovkou slovenského predsedníctva v EÚ, uviedla agentúra DPA.
Slovenský premiér Fico sa ku konkrétnemu dátumu konania summitu v Bratislave nechcel vyjadrovať, avšak očakáva ho v polovici septembra.
Na stredajších pracovných raňajkách Európskej rady po prvý raz chýbal predstaviteľ Spojeného kráľovstva. Národní lídri 27 členských krajín sa na nich stretli bez britského premiéra Davida Camerona.
Rumuni dostali uistenie o pôsobení v Británii
Britský premiér Cameron uistil rumunského prezidenta Klausa Iohannisa o budúcnosti Rumunov žijúcich v Británii v čase neistoty po hlasovaní britských voličov za vystúpenie Spojeného kráľovstva z Európskej únie, píše agentúra AP.
Cameron ho počas spoločného rozhovoru "v mene Veľkej Británie uistil... že Rumuni budú môcť zostať, budú môcť pracovať, a ospravedlnil sa za incidenty, ktoré sa tam dejú". Agentúra AP uvádza, že podľa štatistík žije v Británii v súčasnosti zhruba 150.000 Rumunov. Odhaduje sa však, že reálne ich tam žije dvakrát toľko.