GIBRALTÁR, BRATISLAVA. Má rozlohu len sedem kilometrov štvorcových. V strede je veľká skala, dominanta Gibraltáru. Územie tohto výčnelku do mora je také úzke, že pristávacia dráha miestneho medzinárodného letiska musí križovať hlavnú cestu.
Okolo kameňa sa tiesni 30-tisíc ľudí a 230 makakov, jediných divoko žijúcich opíc v Európe.
No najmä, Gibraltár má suchú hranicu len so Španielskom a posledná britská kolónia je od nej bytostne závislá. Preto viac ako 95 percent Gibraltárčanov v minulotýždňovom referende hlasovalo proti odchodu Veľkej Británie z Európskej únie.
A preto teraz jeho premiér Fabian Picardo hľadá spôsob, ako by krajina v Únii mohla predsa len ostať. Gibraltáru a jeho obyvateľom ide o všetko.
Vzor Grónsko
Už rokoval so škótskou premiérkou Nicolou Sturgeonovou, aby zladili postoje a tieto dva regióny, ktoré hlasovali proti vystúpeniu, mohli postupovať spoločne.
„Viem si predstaviť situáciu, kde by niektoré časti súčasnej Británie ostali v Európskej únii,“ povedal Picardo pre BBC.
Gibraltár by sa podľa jeho predstáv nemusel uchádzať o prístup na spoločný európsky trh, jednoducho by si ponechal súčasné možnosti a osobitné podmienky by sa vyrokovali pre územia, ktoré Úniu opustia.
V tomto scenári by sa nemuselo postupovať ani počas článku 50 Lisabonskej zmluvy, ktorá hovorí o vystúpení štátu z Únie. De facto by totiž nevystupoval celý štát, len pre časť jeho územia - Anglicko a Wales, kde väčšina ľudí hlasovala za odchod - by sa menili podmienky.
Podobný príklad sa odohral v 80. rokoch, keď z Únie vystúpilo Grónsko, aj keď Dánsko, ktorého súčasťou ostalo, je stále členom.

Španielsku jasné nie
Prvú možnosť pritom Gibraltár zamietol hneď na začiatku.