Vilnius 21. apríla (TASR) - NATO a Rusko budú užšie spolupracovať vo vojenskej oblasti. Zástupcovia obidvoch strán dnes podpísali na stretnutí ministrov zahraničných vecí vo Vilniuse dohodu o právnom rámci upravujúcom prítomnosť jednotiek aliancie na území Ruska a naopak.
Dokument podpísal generálny tajomník NATO Jaap de Hoop Scheffer a šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov.
Dohoda o štatúte jednotiek (SOFA) je podľa Scheffera míľnikom, ktorý "otvorí nové horizonty pre konkrétnu, praktickú spoluprácu NATO a Ruska". Navyše poskytuje obom stranám potrebný právny rámec, aby mohli čeliť budúcim hrozbám.
Kľúčovou témou vilniuského neformálneho stretnutia je stratégia NATO zintenzívniť spoluprácu s Ukrajinou. Na programe bola aj diskusia o prítomnosti ruských jednotiek v Moldavsku a Gruzínsku.
Scheffer na dnešnej tlačovej konferencii povedal, že NATO nebude zasahovať do mierového procesu na Blízkom východe. Aliancia podľa neho nemá záujem vstúpiť do rokovaní tzv. blízkovýchodnej štvorky (USA, EÚ, Rusko, OSN) s Izraelom a nebude mu pomáhať pri sťahovaní jeho vojakov z pásma Gazy. Nevylúčil však, že NATO by sa mohlo v regióne angažovať v rámci mandátu OSN, ak by Izrael a Palestínčania podpísali zásadnú mierovú dohodu a o vyslanie vojakov by požiadali.
Stredajšie večerné rokovania ministrov priniesli podľa diplomatických zdrojov najdôležitejšiu politickú diskusiu, aká v NATO už dlho nebola. Účastníci neprijali stanovisko k iniciatíve nemeckého kancelára Gerharda Schrödera na vytvorenie osobitného grémia, ktoré by sa malo zaoberať budúcou podobou transatlantického dialógu.
Zhodli sa však na tom, že vzťahy medzi NATO a EÚ treba posilniť. Komunikáciu v tejto oblasti momentálne blokuje Turecko, ktoré odmieta sedieť za jedným stolom s predstaviteľmi Cypru.
Americká ministerka zahraničných vecí Condoleezza Riceová ocenila baltické štáty, že vstupom do NATO dodali tejto organizácii novú energiu. Kritizovala však Bielorusko, ktoré je podľa nej poslednou diktatúrou v srdci Európy. "V Bielorusku nastal čas na zmenu," povedala Riceová, ktorá sa dnes vo Vilniuse stretne s predstaviteľmi bieloruskej opozície.
K účastníkom konferencie, ktorá sa začala v stredu, sa dnes pripojí aj ukrajinský minister zahraničných vecí Boris Tarasiuk. Šéfovia diplomacií NATO sa prvýkrát stretli na území bývalej sovietskej republiky. Pobaltské štáty Estónsko, Lotyšsko a Litva sa stali členmi aliancie minulý rok, 14 rokov po rozpade Sovietskeho zväzu. Slovensko vo Vilniuse zastupuje minister Eduard Kukan.