BRUSEL. Britský premiér David Cameron po prvej časti dvojdňového summitu EÚ v Bruseli v utorok večer uviedol, že lídri zvyšných 27 členských krajín počas rokovaní vyjadrili smútok a ľútosť nad rozhodnutím väčšiny britských voličov opustiť Úniu, ale tiež "univerzálny rešpekt" pred voľbou, ktorú prejavili občania.
Výhody členstva EÚ
"Naši partneri v EÚ sú naozaj smutní, že plánujeme opustiť túto organizáciu," povedal Cameron po skončení pracovnej večere s hlavami štátov a vlád členských krajín EÚ, na ktorej však nepredložil konkrétny časový plán rokovaní o odchode jeho krajiny z tohto bloku.
Britský premiér označil utorňajšie rokovania za "pozitívne, konštruktívne, pokojné a cieľavedomé", pričom obe strany chápu potrebu usilovať sa "o čo najužšie vzťahy". Zároveň priznal, že ho ostatní lídri EÚ varovali, že nebude možné, aby Británia mala mimo EÚ všetky výhody členstva bez niektorých nákladov.
Nemecká kancelárka Angela Merkelová po prvom dni summitu EÚ konštatovala, že výsledky referenda o brexite sú nezvratné.
"Nevidím spôsob, ako by sa to dalo zvrátiť," uviedla Merkelová s odkazom na plebiscit z 23. júna ktorého výsledok označila za "smutnú udalosť".
Podľa nej teraz nie je čas na zbožné priania. Zároveň za "dobrý krok" označila neformálny summit 27 štátov EÚ bez Británie, ktorý sa už v septembri uskutoční v Bratislave.

Nižší ekonomický rast
Predseda Európskej rady Donald Tusk vniesol trochu upokojenia do situácie po brexite, keď citoval slová predsedu Európskej centrálnej banky Maria Draghiho, ktorý bol pozvaný na summit ako hosť.
Podľa Draghiho negatívny ekonomický dopad brexitu nebude až taký zlý, ako boli pôvodné obavy.
Mario Draghi to povedal úplne jasne. Negatívne účinky budú menej negatívne, než sme očakávali pred brexitom," povedal Tusk. Zároveň však pripomenul, že podľa šéfa ECB brexit povedie k podstatne nižšiemu ekonomickému rastu v Británii, čo môže mať negatívne dopady na vývoj v celom svete.
Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker po skončení prvého dňa summitu obvinil britských politikov stojacich za kampaňou o brexite, že nemajú konkrétny plán pre naplnenie svojich cieľov.
"Tábor za odchod Británie z Únie nám absolútne nie je schopný povedať, čo vlastne chce," posťažoval sa Juncker pred novinármi. Šéf exekutívy EÚ zopakoval svoje predošlé stanovisko, že Londýn by mal čo najskôr začať s rokovaniami o odchode krajiny z EÚ, pretože Európania nemajú mesiace na sprostredkovanie a musia konať už teraz.
"Chápem, že David Cameron potrebuje viac času, ale chceme, aby článok 50 Lisabonskej zmluvy bol čo najskôr aktivovaný," zdôraznil Juncker.

Tusk stretnutie odmietol
Škótska premiérka Nicola Sturgeonová sa v stredu dopoludnia stretla v Bruseli s predsedom Európskeho parlamentu Martinom Schulzom a naplánované má aj prijatie u Jeana-Clauda Junckera.
Ide o rokovania zamerané na možnosť zotrvania Škótska v Európskej únii.
Škótsko ako jedna zo štyroch súčastí Spojeného kráľovstva, na rozdiel od voličov v Anglicku a Walese, odmietlo v referende z 23. júna hlasovať za vystúpenie Británie z EÚ. Väčšina voličov v Škótsku, rovnako ako v Severnom Írsku, podporila pokračujúce britské členstvo v Únii.
Sturgeonová po vyhlásení výsledkov referenda viackrát vyhlásila, že je ochotná vyhlásiť druhé referendum o osamostatnení Škótska od zvyšku Spojeného kráľovstva, čo by zaistilo zotrvanie Škótska v rámci EÚ.
"Bolo to stretnutie zamerané na to, aby sme sa navzájom informovali, vypočuli a poučili," opísal rokovania škótskej premiérky s predsedom EP Schulzov hovorca Armin Machmer. Dodal, že Sturgeonová šéfovi europarlamentu opísala poreferendovú atmosféru v Škótsku a predstavila mu svoju politickú pozíciu.
V poobedňajších hodinách, krátko po očakávanom skončení summitu EÚ, by mal škótsku premiérku prijať aj šéf exekutívy EÚ. Predseda Európskej rady Donald Tusk, na rozdiel od Schulza a Junckera, osobné stretnutie so Sturgeonovou odmietol. Jeho hovorca uviedol, že by to "nebolo vhodné".
Loading
...