BELFAST, BRATISLAVA. Cez víkend chodia robotníci z dedinky Belcoo do susedného Blacklionu. Za libry, ktoré zarobili na stavbe, si totiž môžu v írskej krčme kúpiť pivo lacnejšie – ak je euro slabšie.
Kým Belcoo je súčasťou Severného Írska a Blacklion leží v Írsku, dnes na kamennom moste medzi dedinami nie je ani značka, že prechádzate do iného štátu. James Gallagher si však pamätá, keď cestu strážili ostreľovači a v blízkosti dochádzalo k bombovým útokom.
„Najväčším problémom by pre nás bolo, ak by znovu zaviedli kontrolné stanovištia,“ hovorí Gallagher pre server The Atlantic. „Vrátili by sme sa k tomu, čo sme tu mali pred tridsiatimi rokmi, kontrolné body a zastavenia. Nepomohlo by to ani biznisu. Ak tu budú hranice, bude to zlé pre každého,“ dodáva.
Práve Severné Írsko môže byť jedným z najťažšie zasiahnutých regiónov Veľkej Británie po odchode z EÚ. Spoločnosť, ktorú desiatky rokov rozdeľoval konflikt, môže v čase mieru opäť rozdeliť hranica. S tou môžu prísť ekonomické aj politické problémy.

Ďalšia kríza po konflikte
Severné Írsko je najmenším britským regiónom, žije tu len 1,8 milióna ľudí. V roku 1922 sa odmietlo pripojiť k vzniknutému Slobodnému írskemu štátu a zostalo súčasťou Británie. Dodnes to mnohí považujú za krivdu.
V druhej polovici 20. storočia trval konflikt medzi írskymi nacionalistami (prevažne katolíkmi), ktorí chceli zjednotené Írsko, a probritskými protestantmi viac ako tridsať rokov.
Útoky, streľba a násilnosti si vyžiadali vyše 3500 obetí a viac ako 47-tisíc zranených. Dnes, takmer dvadsať rokov od podpisu Veľkopiatkovej dohody je v krajine pokoj – no brexit to môže zmeniť.
Jack Murphy vlastní zlatníctvo a predsedá obchodnej komore v severoírskom meste Newry. Na konflikt, ktorý Briti aj Íri označujú výrazom the Troubles, spomína nerád. Dnes sa však mestu relatívne darí aj vďaka stabilnému kurzu eura aj libry.
„Prežili sme konflikt, mali sme pár dobrých rokov a potom prišla ekonomická kríza. Nepotrebujeme ďalšiu,“ hovorí pre Irish Times Murphy.
So susednou krajinou dnes nemajú hranice a dohody o voľnom pohybe zmiernili napätie. Severné Írsko je jediným britským regiónom, ktorý priamo susedí s iným členským štátom EÚ.

Peniaze aj mier z EÚ
Podľa magazínu New Statesman trvá mier v oblasti najmä vďaka súčasnému stavu – voľný pohyb vyhovuje všetkým a zmiernil aj hlasy nacionalistov, ktorí žiadali zjednotenie krajiny.
Britský premiér Cameron pritom už avizoval, že hranice by po odchode z EÚ musela Británia opätovne zaviesť.
„Bol by to návrat k niečomu, na čom sme veľmi, veľmi tvrdo pracovali, aby sme od toho ušli,“ píše pre New Statesman spisovateľ Séamas O'Reilly, ktorý si pamätá, ako denne prehľadávali na priechodoch autá a kontrolovali, či nevezú výbušniny.
Väčšina obyvateľov Severného Írska minulý týždeň hlasovala za zotrvanie v EÚ. Región dostával od Únie množstvo eurofondov na infraštruktúru aj projekty týkajúce sa mierového procesu. Únia pomáhala s vyjednávaním medzi oboma stranami a miestni farmári sú od príspevkov z Bruselu závislí.
Hneď po vyhlásení výsledkov referenda sa objavili špekulácie, že Severné Írsko by sa mohlo zjednotiť s Írskom, a teda ostať v EÚ. Vyzvala na to napríklad aj republikánska strana Sinn Féin.
Podľa prieskumu Belfast Telegraphu si to však želá v najbližších dvadsiatich rokoch len 24 percent opýtaných, až 44 percent ľudí chce zostať súčasťou Británie.

Nepokoje z ekonomiky
To, či medzi Severným Írskom a Írskom postavia hranicu, ešte nie je isté. Možnosťou by bolo aj to, že by kontrolami prechádzali občania Severného Írska pri príchode do zvyšných regiónov Veľkej Británie.
Colum Eastwood, člen írskej nacionalistickej Sociálnodemokratickej strany (SDLP) si nemyslí, že brexit môže priamo prebudiť náboženský konflikt medzi katolíkmi a protestantmi. „Môže to však mať výrazný vplyv na ekonomiku, a to môže obratom vplývať na mierový proces,“ hovorí pre Deutsche Welle.
Severné Írsko je oveľa viac integrované ako kedykoľvek predtým, píše The Guardian. Ak by však naozaj vznikla fyzická hranica, môže to mať na miestnych veľké psychologické aj ekonomické dosahy.
„Nebuďme naivní - terorizmus v tejto provincii stále existuje a polovojenské skupiny len čakajú na zámienku, aby opäť rozbehli svoju trpkú kampaň,“ tvrdí Guardian.
To, či mier v regióne vydrží, je teda podľa mnohých analytikov najmä otázkou ďalších dohôd. Voľný trh aj voľné hranice by veľkú zmenu priniesť nemuseli. Vybudovanie kontrol v mestách a obmedzenie obchodu by však mohli mať oveľa širšie dôsledky na stabilitu regiónu, ktorý mnohí označujú za "problémové dieťa Británie".