SME

Môže brexit rozpútať konflikt? V Severnom Írsku sa toho obávajú

Pri konflikte medzi protestantmi a katolíkmi zahynulo vyše tritisíc ľudí. Horšia ekonomika či hranice by mohli napätie vrátiť do bežného života.

Pred rokom 1998 kontrolovali autá v uliciach aj na hraniciach. Severné Írsko sa obáva návratu konfliktu.Pred rokom 1998 kontrolovali autá v uliciach aj na hraniciach. Severné Írsko sa obáva návratu konfliktu. (Zdroj: TASR/AP)

BELFAST, BRATISLAVA. Cez víkend chodia robotníci z dedinky Belcoo do susedného Blacklionu. Za libry, ktoré zarobili na stavbe, si totiž môžu v írskej krčme kúpiť pivo lacnejšie – ak je euro slabšie.

Kým Belcoo je súčasťou Severného Írska a Blacklion leží v Írsku, dnes na kamennom moste medzi dedinami nie je ani značka, že prechádzate do iného štátu. James Gallagher si však pamätá, keď cestu strážili ostreľovači a v blízkosti dochádzalo k bombovým útokom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Najväčším problémom by pre nás bolo, ak by znovu zaviedli kontrolné stanovištia,“ hovorí Gallagher pre server The Atlantic. „Vrátili by sme sa k tomu, čo sme tu mali pred tridsiatimi rokmi, kontrolné body a zastavenia. Nepomohlo by to ani biznisu. Ak tu budú hranice, bude to zlé pre každého,“ dodáva.

SkryťVypnúť reklamu

Práve Severné Írsko môže byť jedným z najťažšie zasiahnutých regiónov Veľkej Británie po odchode z EÚ. Spoločnosť, ktorú desiatky rokov rozdeľoval konflikt, môže v čase mieru opäť rozdeliť hranica. S tou môžu prísť ekonomické aj politické problémy.

Prečítajte si tiež: Premiéri Írska i Severného Írska odmietli referendum o zjednotení Čítajte 

Ďalšia kríza po konflikte

Severné Írsko je najmenším britským regiónom, žije tu len 1,8 milióna ľudí. V roku 1922 sa odmietlo pripojiť k vzniknutému Slobodnému írskemu štátu a zostalo súčasťou Británie. Dodnes to mnohí považujú za krivdu.

V druhej polovici 20. storočia trval konflikt medzi írskymi nacionalistami (prevažne katolíkmi), ktorí chceli zjednotené Írsko, a probritskými protestantmi viac ako tridsať rokov.

Útoky, streľba a násilnosti si vyžiadali vyše 3500 obetí a viac ako 47-tisíc zranených. Dnes, takmer dvadsať rokov od podpisu Veľkopiatkovej dohody je v krajine pokoj – no brexit to môže zmeniť.

SkryťVypnúť reklamu

Jack Murphy vlastní zlatníctvo a predsedá obchodnej komore v severoírskom meste Newry. Na konflikt, ktorý Briti aj Íri označujú výrazom the Troubles, spomína nerád. Dnes sa však mestu relatívne darí aj vďaka stabilnému kurzu eura aj libry.

„Prežili sme konflikt, mali sme pár dobrých rokov a potom prišla ekonomická kríza. Nepotrebujeme ďalšiu,“ hovorí pre Irish Times Murphy.

So susednou krajinou dnes nemajú hranice a dohody o voľnom pohybe zmiernili napätie. Severné Írsko je jediným britským regiónom, ktorý priamo susedí s iným členským štátom EÚ.

Prečítajte si tiež: Prvá obeť brexitu: maličké Írsko Čítajte 

Peniaze aj mier z EÚ

Podľa magazínu New Statesman trvá mier v oblasti najmä vďaka súčasnému stavu – voľný pohyb vyhovuje všetkým a zmiernil aj hlasy nacionalistov, ktorí žiadali zjednotenie krajiny.

Britský premiér Cameron pritom už avizoval, že hranice by po odchode z EÚ musela Británia opätovne zaviesť. 

SkryťVypnúť reklamu

„Bol by to návrat k niečomu, na čom sme veľmi, veľmi tvrdo pracovali, aby sme od toho ušli,“ píše pre New Statesman spisovateľ Séamas O'Reilly, ktorý si pamätá, ako denne prehľadávali na priechodoch autá a kontrolovali, či nevezú  výbušniny.

Väčšina obyvateľov Severného Írska minulý týždeň hlasovala za zotrvanie v EÚ. Región dostával od Únie množstvo eurofondov na infraštruktúru aj projekty týkajúce sa mierového procesu. Únia pomáhala s vyjednávaním medzi oboma stranami a miestni farmári sú od príspevkov z Bruselu závislí.

Hneď po vyhlásení výsledkov referenda sa objavili špekulácie, že Severné Írsko by sa mohlo zjednotiť s Írskom, a teda ostať v EÚ. Vyzvala na to napríklad aj republikánska strana Sinn Féin. 

Podľa prieskumu Belfast Telegraphu si to však želá v najbližších dvadsiatich rokoch len 24 percent opýtaných, až 44 percent ľudí chce zostať súčasťou Británie.

SkryťVypnúť reklamu

Nepokoje z ekonomiky

To, či medzi Severným Írskom a Írskom postavia hranicu, ešte nie je isté. Možnosťou by bolo aj to, že by kontrolami prechádzali občania Severného Írska pri príchode do zvyšných regiónov Veľkej Británie.

Colum Eastwood, člen írskej nacionalistickej Sociálnodemokratickej strany (SDLP) si nemyslí, že brexit môže priamo prebudiť náboženský konflikt medzi katolíkmi a protestantmi. „Môže to však mať výrazný vplyv na ekonomiku, a to môže obratom vplývať na mierový proces,“ hovorí pre Deutsche Welle.

Severné Írsko je oveľa viac integrované ako kedykoľvek predtým, píše The Guardian. Ak by však naozaj vznikla fyzická hranica, môže to mať na miestnych veľké psychologické aj ekonomické dosahy.

„Nebuďme naivní - terorizmus v tejto provincii stále existuje a polovojenské skupiny len čakajú na zámienku, aby opäť rozbehli svoju trpkú kampaň,“ tvrdí Guardian.

SkryťVypnúť reklamu

To, či mier v regióne vydrží, je teda podľa mnohých analytikov najmä otázkou ďalších dohôd. Voľný trh aj voľné hranice by veľkú zmenu priniesť nemuseli. Vybudovanie kontrol v mestách a obmedzenie obchodu by však mohli mať oveľa širšie dôsledky na stabilitu regiónu, ktorý mnohí označujú za "problémové dieťa Británie".

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 422
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 797
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 607
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 783
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 512
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 423
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 725
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 528
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu