BRUSEL, BRATISLAVA. Utorňajšie mimoriadne zasadnutie Európskeho parlamentu si líder britských euroskeptikov Nigel Farage viditeľne užíval. Europoslanci sa stretli, aby vyslovili názor na britských odchod z Európskej únie, o ktorom britskí voliči rozhodli v minulotýždňovom referende.
„Nie je to zábavné? Keď som sem pred sedemnástimi rokmi prichádzal s tým, že chcem presadiť odchod Británie z Únie, smiali ste sa mi,“ povedal v prejave. „A teraz musím povedať, že sa už nesmejete, alebo áno?“
Poslanci z jeho Strany nezávislosti Veľkej Británie (UKIP) mu tlieskali, väčšina ostatných na neho bučala.

Najhorší klamári
„Medzi poslancami UKIP sa dajú nájsť tí najhorší klamári,“ odkázal napríklad podľa CNN Farageovi Manfred Weber z frakcie euroľudovcov. „Ak by ste v sebe mali štipku slušnosti, Britom by ste sa ospravedlnili. Hanba vám.“
Narážal na odhalenia, že zástancovia odchodu Británie si v kampani často vymýšľali, alebo preháňali, čo po referende čiastočne priznal aj Farage.
Najsilnejšie sa proti Farageovi ohradil šéf Európskej komisie Jean-Claude Juncker. Počas svojho prejavu sa k nemu otočil a podivil sa, prečo tam vlastne je.
„Toto je poslednýkrát, čo tu tlieskate,“ odkázal zástancom brexitu. „Presadzovali ste odchod, britskí voliči hlasovali za odchod. Čo tu vôbec robíte?“
Vyzvali na rozvod s EÚ
Europoslanci do Londýna odkázali, že vláda by mala v plnej miere rešpektovať vôľu väčšiny svojich občanov a oficiálne začať proces vystúpenia z EÚ. Tento proces musí predchádzať akejkoľvek dohode o nových vzťahoch Británie s ostatnými krajinami únie.
Rýchly proces vystúpenia krajiny z Únie zabráni podľa europoslancov neistote, ktorá môže poškodiť záujmy celej EÚ.
Nelegislatívne uznesenie podporili poslanci pomerom hlasov 395 (za): 200 (proti): 71 (zdržalo sa hlasovania). Poslanci ním zároveň zdôraznili potrebu reformovania EÚ, ktorá by mala viac zodpovedať očakávaniam svojich občanov.

Faux pas s vlajkou
Ešte predtým sa pritom premiér David Cameron stretol s Junckerom a už úvod ich stretnutia sprevádzalo diplomatické faux pas. Pri príchode totiž podľa protokolu majú byť vlajky zúčastnených štátov, kým na Camerona čakali len dve vlajky Európskej únie.
Fotografi zachytili, ako zamestnanci Komisie na poslednú chvíľu jednu z vlajok Únie nahrádzali britskou.
Cameron vyjadril nádej, že rozhovory o vystúpení budú čo najkonštruktívnejšie, Briti sa podľa jeho slov "nesmú obrátiť chrbtom k Európe".
"Tieto krajiny sú našimi susedmi, priateľmi, spojencami, partnermi," povedal Cameron po príchode na summit EÚ.
"Dúfam, že sa budeme usilovať o čo možno najužšie vzťahy, pokiaľ ide o obchod, spoluprácu a bezpečnosť, pretože to je dobré pre nás i pre nich," vyhlásil.
Cameron chce podľa diplomatov v utorok večer lídrom zvyšných 27 členských krajín EÚ objasniť, ako vníma situáciu po historickom referende v Británii a aký bude podľa neho ďalší postup pri brexite.