"Tel Aviv samozrejme nemôže zabrániť Rusku v obchodovaní so zbraňami s ktoroukoľvek krajinou. Môže však protestovať proti predaju protilietadlových rakiet, ktoré by sa ľahko mohli dostať do rúk členov medzinárodných teroristických organizácií," povedal Šaron pre izraelský štátny rozhlas niekoľko dní pred plánovanou cestou ruského prezidenta Vladimira Putina do Izraela a na palestínske územia.
Putin v stredu pre TV stanicu Channel 1 vyhlásil, že po tom, ako Rusko predá Damasku rakety SA-18, bude prelet nad palácmi sýrskeho prezidenta nepochybne oveľa riskantnejší ako v minulosti. Sýria chce kúpou ruských rakiet zosilniť svoju protileteckú obranu. Prezident Bašar Asad prednedávnom s hnevom zareagoval na výstražné lety izraelských stíhačiek nad jednou z jeho rezidencií, v ktorej sa práve zdržiaval.
Podľa izraelskej televízie Rusko predá Sýrii sofistikovanú verziu prenosnej rakety Igla, čo je typ protilietadlovej zbrane umiestňovanej na dopravné prostriedky. Izrael a USA požiadali Rusko, aby takéto zbrane Sýrii, ktorú obe krajiny obviňujú z ochraňovania teroristických skupín, nepredávalo. Obávaný variant protilietadlovej rakety, ktorú možno vystreliť z pleca, údajne nie je súčasťou rusko-sýrskej dohody.
Ruský prezident pricestuje 27. apríla do Izraela na pozvanie izraelského prezidenta Mošeho Kacava. Bude to historická návšteva, pretože ide o vôbec prvú cestu sovietskej alebo ruskej hlavy štátu do Izraela. Rusko je členom kvarteta sprostredkovateľov v konflikte na Blízkom východe (USA, EÚ, OSN a Rusko), ktoré vypracovalo v roku 2003 mierový plán známy ako cestovná mapa. Jeho cieľom je vznik samostatného palestínskeho štátu do konca roku 2005.
Izraelsko-ruské vzťahy sa po páde ZSSR podstatne zlepšili. Bývalý Sovietsky zväz tvrdošijne podporoval arabské štáty, prispieval im finančnými pôžičkami aj dodávkami zbraní. Šaron, ktorého predkovia pochádzajú z Ruska, navštívil Moskvu od svojho nástupu do úradu v roku 2001 už trikrát.