WASHINGTON. Americký najvyšší súd odmietol v pondelok zákon štátu Texas, ktorý v roku 2013 zaviedol striktné obmedzenia na výkon interrupčných zákrokov. Informovala o tom v utorok agentúra Reuters, podľa ktorej je tento verdikt najvýznamnejším rozsudkom v prospech práva na umelé prerušenie tehotenstva v USA za viac ako dve desaťročia.

Sudcovia osemčlenného najvyššieho súdu v pomere 5:3 odmietli zákon, ktorý pred tromi rokmi presadili texaskí republikáni. K štvorici liberálnych sudcov sa pridal aj jeden z konzervatívnych kolegov.
Podľa názoru väčšiny sudcov legislatíva z roku 2013 neprimerane zaťažovala ženy, ktoré si uplatňovali právo na interrupciu na základe ústavou zaručeného práva na súkromie. Toto právo vyplýva z prelomového verdiktu v spore Roe vs. Wade z roku 1973, ktoré vyústilo vo faktické povolenie interrupčných zákrokov na celom území USA.
Texaský zákon na najvyššej federálnej súdnej inštancii napadli poskytovatelia zdravotnej starostlivosti, podľa ktorých reštrikcie bezdôvodne regulovali a komplikovali fungovanie interrupčných kliník a vytvárali tlak na ich uzavretie. Úrady štátu Texas zákon bránili poukazovaním na potrebu ochrany zdravia žien.
Texaských poskytovateľov zdravotnej starostlivosti v spore pred najvyšším súdom podporila aj administratíva demokratického prezidenta USA Baracka Obamu. Tá pondelkový verdikt privítala a zdôraznila, že obmedzenia platné v Texase protiústavne obmedzovali reprodukčnú slobodu žien.
Pondelkový verdikt najvyššieho súdu môže podľa agentúry Reuters potenciálne viesť k zrušeniu interrupčných obmedzení aj v iných konzervatívnych štátoch USA.