WASHINGTON. Hillary Clintonová nikdy osobne neodmietla nijakú žiadosť diplomatov o posilnenie ich bezpečnosti v americkom komplexe v líbyjskom meste Benghází.
Uvádza sa to v správe demokratov z výboru Snemovne reprezentantov, ktorí tak očistili bývalú ministerku zahraničných vecí a americkú armádu od obvinení z pochybenia, ktoré sa týkali krvavých útokov z 11. septembra 2012.
Očistenie
Päť demokratov z výboru snemovne v pondelok oznámilo, že po dvoch rokoch vyšetrovania dospeli k záveru, že armáda nemohla nič urobiť inak pri útokoch z 11. septembra 2012 v Benghází, aby zachránila životy štyroch Američanov.
Pri jednom z dvoch útokov na americké zariadenie a prístavbu americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA) prišiel o život i americký veľvyslanec Chris Stevens, pripomína agentúra AP.
Táto správa demokratov zdôraznila, aká stranícka rozdielnosť vládne vo vyšetrovaní prípadu, ktoré je poznačené obviňovaním sa oboch strán.
Obvinenia a obhajoba
Republikáni totiž obviňujú administratívu prezidenta Baracka Obamu zo zdržiavania dôležitých dokumentov a svedkov, ale demokrati zas tvrdia, že republikánom z výboru ide pri vyšetrovaní predovšetkým o podkopanie kandidatúry Clintonovej na prezidentský úrad.
Demokrati uviedli, že im je ľúto, že ich vlastná 344-stranová správa nie je dielom oboch politických strán, ale republikáni im veľmi nedali na výber v tomto vyšetrovaní, ktoré patrí k "najdlhším kongresovým vyšetrovaniam v dejinách". Trvá takmer 25 mesiacov a zatiaľ stálo vyše sedem miliónov dolárov.
Demokrati pripisujú nedostatočnú bezpečnosť v Benghází zlým rozhodnutiam predstaviteľov na strednej úrovni na americkom ministerstve zahraničných vecí.