BRUSEL, BRATISLAVA. Nepovedal to priamo, no v slovách českého ministra zahraničných vecí bolo počuť niečo, čo zaznieva čoraz častejšie. Volanie po vyvodení zodpovednosti Európskej únie, ktorá po štvrtkovom referende vo Veľkej Británii stráca jedného zo svojich najvplyvnejších členov.
Zaorálek v Českej televízii poznamenal, že šéf Európskej komisie Jean-Claude Juncker už nie je podľa neho mužom na správnom mieste. „Musíme sa pýtať, kto je za výsledok referende v Briátnii zodpovedný,“ vyhlásil sociálnodemokratický politik.
Juncker sa na odchod nechystá. „Tí, ktorí by mali vyvodiť zodpovednosť, sú tí, ktorí referendum vyvolali. My sme to neboli,“ odkázal hovorca Komisie Margaritas Schinas.

Funkcia viac ako jej držiteľ
Bolo by nesprávne zvaľovať všetku vinu len na Junckera, hovorí pre SME analytik českej Asociácie pre medzinárodné otázky Kryštof Kruliš. Pripomína, že Juncker je na čele Komisie len od roku 2014 a zároveň sa aj on snažil, aby uspokojil britské podmienky. Komisia sa snažila vyhovieť najmä v znižovaní regulácií.
„Zároveň by však vyvodenie osobnej zodpovednosti mohlo zvýšiť dôveryhodnosť u občanov a demokratickú legitimitu inštitúcií,“ priznáva Kruliš.
Prirovnáva to k Británii, kde po referende odstúpil premiér David Cameron aj eurokomisár Jonathan Hill. V ohrození sa ocitol aj predseda labouristov Jeremy Corbyn. Politici po náznaku nedôvery od voličov ukazujú, že dôveryhodnosť ich funkcií je dôležitejšia ako ich osobné ambície.
Pri európskych inštitúciách však nič podobné nevidno. „Ak nikto vplyvný neodstúpi, premrháme šancu ukázať, že inštitúcia má prednosť pred osobnou politickou kariérou,“ vyhlásil Kruliš.
Ešte dôležitejšie ako osobné vyvodenie zodpovednosti však zrejme budú systémové zmeny, ktoré presadí Európska únia. Hovoria o tom viaceré štáty, no nič konkrétne ešte na stole nie je a rokovania a zavádzanie reforiem budú trvať roky.

Muž s plánom
Jediný muž s plánom je nemecký minister financií Wolfgang Schäuble, píše v komentári pre Guardian Yanis Varoufakis, bývalý grécky minister financií. Ten bol tvrdým odporcom šetriacich opatrení, ktoré Grécku naordinovali veritelia, a keď v tomto neuspel, pred rokom vo funkcii skončil.
Aj keď sám o sebe hovorí, že je kritikom súčasnej Únie, v Británii viedol kampaň za zotrvanie krajiny v nej. Chce ju zmeniť, nie to, aby z nej krajiny odchádzali. Obáva sa, že blížiace sa reformy nebudú pozitívne.
„Schäuble vidí v ére po brexite šancu na zavedenie trvalej šetriacej únie,“ píše Varoufakis.