LONDÝN, BRATISLAVA. Ešte nie je úplný koniec. Od referenda o vystúpení Británie z Európskej únie neubehol ani týždeň a odporcovia brexitu už rozmýšľajú, ako zvrátiť výsledok hlasovania.
Je vôbec niečo také možné? Krátka odpoveď je áno. Tá trochu dlhšia znie približne takto: možné to je, ale zároveň je to, aspoň zatiaľ, veľmi nepravdepodobné.
Pozrite si, čo by sa muselo stať, aby Briti ešte mohli zostať súčasťou EÚ.

Loading
...
Petícia a referendum
Odporcovia brexitu už pár hodín po oznámení výsledkov hlasovania spustili online petíciu za nové referendum, ktoré za tri dni podpísali už tri milióny Britov. Mnohé z týchto hlasov môžu byť neplatné, ale na to, aby sa petíciou zaoberal britský parlament, stačí stotitíc podpisov.
Signatári okrem iného požadujú, aby bolo referendum platné, len ak bude účasť vyššia ako 75 percent, čo nie je prípad referenda o brexite (účasť dosiahla 72 percent).
Petícia má však podľa analytika BBC nulovú šancu na úspech. Požaduje totiž zmenu pravidiel, ktoré by boli retroaktívne. Britská aj európska legislatíva pritom niečo podobné zakazujú.
Ak sa však petíciou bude zaoberať parlament, poslanci by mohli počas debaty požadovať nové referendum. Vyžadovalo by si to hlavnú podmienku – obrat vo verejnej mienke.
Už teraz sú britské médiá plné článkov od ľudí, ktorí síce hlasovali za odchod, ale teraz to ľutujú. Či je podobne zmýšľajúcich Britov dostatok je však otázne.

