LONDÝN. Po štvrtkovom referende, ktoré rozhodlo o odchode Británie z EÚ, sa množia správy o rasistických a xenofóbnych incidentoch.
Ich počet vyvoláva medzi Britmi obavy, že výsledok povzbudí extrémistické elementy v spoločnosti, napísala agentúra Bloomberg.
Podľa denníka The Independent bolo od referenda nahlásených viac ako sto prípadov rasových urážok a nenávistných výziev.

Útoky na Poliakov
Londýnska polícia oznámila, že vyšetruje rasistické grafitti na poľskom kultúrnom stredisku, ktoré je v západolondýnskej štvrti Hammersmith od roku 1964.
Následky útoku, ktorý sa stal dnes ráno, pracovníci kultúrneho strediska odstránili.
Polícia nespresnila obsah nápisov, podľa informácií, ktoré sa objavili na twitteri, boli na stredisku medzi iným nápisy Choďte domov.
Loading
...
Imigrácia z postkomunistických krajín
Jedným z kľúčových faktorov, ktorý rozhodol o víťazstve brexitu, bola imigrácia, najmä z postkomunistických krajín EÚ. Najviac imigrantov, ktorí pracujú v Británii, je z Poľska.
V Spojenom kráľovstve žije takmer milión Poliakov. Kritici kampane za odchod Británie z EÚ tvrdia, že sa často uchyľovala ku xenofóbnej rétorike a otázku migrácie zneužívala. V meste Huntingdon v grófstve Cambridgeshire sa miestna polícia zaoberá letákmi s nápisom Odchod z EÚ, už žiadna poľská háveď.
Objavili sa v piatok v schránkach miestnych poľských rodín a v piatok ráno sa rozdávali pred miestnymi školami.
Bývalá predsedníčka Konzervatívnej strany Sayeeda Warsiová kritizovala "rozdeľujúcu a xenofóbnu" kampaň pre brexit.
Nedobrá atmosféra
"Väčšinu víkendu som hovorila s organizáciami a jednotlivcami, ktorí sledujú zločiny z nenávisti. Hovoria o niektorých naozaj znepokojujúcich výsledkoch (referenda). Stáva sa, že ľudia sú zastavovaní na ulici a počujú 'Pozrite, volili sme Leave, tak je na čase, aby ste odišli ', "povedala Warsiová. "A to hovoria jednotlivcom a rodinám, ktoré tu sú tri, štyri, päť generácií. Atmosféra na uliciach nie je dobrá."
Poľka Agata Brzezniaková, ktorá prišla do Británie v 17 rokoch na štipendium a teraz si tu robí doktorát, denníku The Independent povedala, že pár hodín po ohlásení výsledku referenda, sa jej nejaká žena na ulici spýtala, či je Poľka.
Keď povedala, že áno, neznáma žena jej povedala, nech sa bojí a že si bude musieť zaobstarať víza, aby mohla zostať v "jej" krajine.
Jej zlý úsmev ma rozplakal, povedala Brzezniaková.
Aj v kozmopolitnom Londýne
Podľa agentúry Bloomberg k incidentom dochádza aj v centre kozmopolitného Londýna.
Dvadsaťšesťročný Francúz Sebastian v piatok šiel s matkou londýnskym Kensington a keď okoloidúci muž na vychádzke so psom počul, že hovorí po francúzsky, začal na nich volať: "Odíďte, odíďte."
Briti informujú o incidentoch na facebooku aj twitteri, napísal Bloomberg. Jedna z účastníčok debaty Fiona Andersonová napísala, že v Londýne "staršia žena v autobuse 134 škodoradostne povedala mladej Poľke s dieťaťom, aby vystúpila a išla sa baliť".
Profesorka z univerzity v Coventry Heaven Crawleyová uviedla v piatok na twitteri: "Dnes večer išla dcéra v Birminghame z práce a videla, ako skupina mladíkov zatlačila do kúta moslimskou dievčinu s výkrikmi 'Vypadni, volili sme Leave (Odísť)'".
"Tón niektorých výrokov v kampani" legitimizoval rasistickú rétoriku, "povedal londýnsky právnik a aktivista Labouristickej strany Jasvir Singh."
Je tu hlučná menšina, ktorá sa cíti povzbudená výsledkami referenda, ktoré je dôvodom na to, aby zo seba dostala nenávisť. "