Moskva 21. apríla (TASR)- Americká ministerka zahraničných vecí Condoleezza Riceová povedala v stredu ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, že sa USA neusilujú zbaviť Rusko jeho tradičného vplyvu v bývalých sovietskych republikách.
Obavy z amerických úmyslov sa v Rusku posilnili po ustanovení prozápadných vlád v Gruzínsku a na Ukrajine a po expanzii americkej vojenskej prítomnosti v strednej Ázii v rámci boja administratívy prezidenta Georgea W. Busha s terorizmom.
USA majú vojenské základne v Kirgizsku a Uzbekistanu, v dôsledku čoho sa niektorí Rusi obávajú amerického "obkľúčenia".
Gruzínsko malo svoje povstanie v roku 2003, Ukrajina vlani a Kirgizsko minulý mesiac a Riceová naznačila, že ďalším v poradí bude Bielorusko. Jeho prezident Alexander Lukašenko vládne už desaťročie a predstavitelia USA ho kritizovali za potláčanie disentu.
Bielorusko "je naozaj posledná diktatúra v strede Európy a nadišiel čas na zmenu v Bielorusku," citovala Riceovú americká agentúra AP. V rozhovore s novinármi v stredu Riceová uviedla, že povedala Putinovi, že americké kroky v bývalých sovietskych štátoch "nie sú žiadnym spôsobom protiruské ani nemajú zmenšiť ruský vplyv". A dodala, že Washington má záujem na "normálnom rozvoji vzťahov USA s plne nezávislými štátmi".
Po stretnutí s Putinom Riceová odletela do Litvy na stretnutie ministrov zahraničných vecí krajín NATO, ktoré sa začalo neformálnou večerou. Ďalšie stretnutia má naplánované na dnešok.
Jednou z diskutovaných otázok bude možnosť prípadného vstupu Ukrajiny do NATO.
Americký prezident plánuje na budúci mesiac navštíviť Gruzínsko a ďalšiu bývalú sovietsku republiku, Lotyšsko. V rámci tej istej cesty navštívi Rusko, kde sa zúčastní na oslavách 60. výročia porážky Nemecka v 2. svetovej vojne.
"Považujeme Rusko za strategického partnera pri zastavení šírenia jadrových zbraní... Považujeme Rusko za partnera pri riešení regionálnych otázok, akou je Balkán alebo Blízky východ," dodala Riceová.
Čečensko nespomenula.