Quito 21. apríla (TASR) - Zatykač na zosadeného prezidenta Lucia Gutierreza vydali v stredu v Ekvádore po tom, ako ho parlament (Národný kongres) odvolal z funkcie a prezident stratil podporu ozbrojených zložiek.
Dočasná hlavná prokurátorka Cecilia Armas de Tobar vyjadrila presvedčenie, že Gutierrez nariadil krvavú represiu demonštrantov z a vyhlásila, že v krajine, ktorá leží v pohorí Ánd na tichomorskom pobreží Južnej Ameriky, zavládla "anarchia". Uviedla to v rozhovore, ktorý poskytla v španielčine americkej televízii CNN.
Informovala v ňom, že zosadený prezident, o ktorom sa v stredu nevedelo, kde sa zdržiava, sa skryl na vojenskej základni La Balbina na okraji hlavného mesta Quita. Povedala, že vojenské a bezpečnostné zložky ho teraz musia zobrať do väzby.
Vzhľadom na chaotickú situáciu by podľa nej mal Národný kongres konať "tak rýchlo, ako je to možné" a venovať sa problému Najvyššieho súdu, ktorý Gutierrez pred svojím odvolaním stihol rozpustiť.
Nie je jasné, kto v súčanosti velí vojenským zložkám, pokračovala. Avšak ich doterajší hlavný veliteľ, generál Victor Rosero, podľa nej zrušil svoju podporu bývalému prezidentovi.
Doterajší viceprezident Alfredo Palacio sa po hlasovaní 100-členného jednokomorového parlamentu, ktorý 60 hlasmi proti dvom odvolal Gutierreza, ujal moci a zložil prezidentský sľub. V prejave v parlamente vyhlásil koniec "diktatúry".
Zosadenému prezidentovi v stredu zabránili odletieť z Medzinárodného letiska v Quitu vojenským lietadlom na neznáme miesto. Letiskovú dráhu zaplnili ľudia, ktorí mu zabránili odcestovať. Letisko obsadili vojenské jednotky a demonštranti.
Národný kongres odvolal Gutierreza pre "zneužitie úradu, potlačenie demonštrácií a porušovanie ústavy".
V Ekvádore prevládal v stredu chaos. Po krvavých protestoch predchádzajúcich dní sa na niektorých miestach, napríklad pri vládnom paláci, oslavovalo. Stovky ľudí spievali, strieľali do vzduchu a pálili vlajky Gutierrezovej politickej strany.
Hovorca Gutierrezovej vlády Ivan Ona pre CNN nazval hlasovanie parlamentu "ilegálnym".
Stály výbor Organizácie amerických štátov (OAŠ) prerušil plánované zasadnutie vo Washingtone, aby sa jeho členovia mohli poradiť so svojimi materskými krajinami o možnom postupe. Výbor sa zíde znova dnes ráno, aby rokoval o kríze v Ekvádore.
Venezuelský minister zahraničných vecí Ali Rodriguez ponúkol azyl Gutierrezovi, ktorý je blízkym priateľom kontroverzného ľavicového populistického prezidenta krajiny Huga Chaveza. Gutierrezov hovorca však trval na tom, že prezident neodstúpil z funcie, nechce opustiť Ekvádor a nežiadal o azyl na panamskej ambasáde, napriek protichodným správam médií.
Americké ministerstvo zahraničných vecí naliehalo na ekvádorské strany, aby odložili regionálne nezhody a spolupracovali v záujme "výsledkov" na posilnení demokratických inštitúcií krajiny.
Nový ekvádorský prezident má 68 rokov a je kardiológ s obmedzenými politickými skúsenosťami. Zaviazal sa obnoviť republiku a vládu ľudu. Zdôraznil, že Ekvádor nebude "tolerovať diktatúru". "Dnes sme ukončili diktatúru, nemorálnosť, násilnosti, teror a strach," vyhlásil.
Ekvádorský parlament schválil tiež odvolanie svojho predsedu, Gutierrezova dôverníka, Omara Quintanu.
Súčasne sa objavili správy o ďalších úmrtiach demonštrantov od protivládnych protestov v utorok v noci. Vtedy zomrel na srdcovú zástavu čílsky novinár Julio García a 190 ľudí utrpelo zranenia, keď polícia voči nim použila slzný plyn.
Gutierrez v reakcii na vývoj udalostí minulý týždeň v piatok vyhlásil výnimočný stav a rozpustil Najvyšší súd. O jeden deň neskôr výnimočný stav zrušil.
2 20 žab