LONDÝN. Je britské referendum o Európskej únii právne záväzné? Jednoduchá odpoveď na túto otázku znie nie, napísal britský denník Guardian.
Britský premiér, ktorý je proti brexitu, by sa teoreticky mohol rozhodnúť vôľu ľudu ignorovať a o téme hlasovať v parlamente.
Parlament je zvrchovaným orgánom a referendá všeobecne nie sú v Británii záväzné.
Výnimkou bolo referendum o zmene volebného systému v roku 2011, kedy existovalo legislatívne ustanovenie, ktoré vládu zaviazalo zmeniť príslušný zákon v súlade s ľudovým hlasovaním. Žiadne podobné ustanovenie ale v prípade referenda o EÚ neexistovalo.

Po ukončení hlasovania je na premiérovi Davidovi Cameronovi, aby rozhodol, kedy začať uplatňovať článok 50 Lisabonskej zmluvy, ktorý znamená formálne oznámenie rozhodnutia z EÚ odísť.
Cameron už ale niekoľkokrát sľúbil, že sa výsledkom hlasovania bude riadiť, uviedol Guardian.
Niektorí stúpenci brexitu tvrdia, že diskusia s ostatnými členskými štátmi EÚ môže začať neformálne, bez toho, aby bol použitý článok 50.
Ďalší stúpenci z tohto tábora argumentovali tým, že len samotná hrozba odchodu z EÚ po hlasovaní o brexitu stačí na to, aby bola oveľa ľahšie vyjednaná lepšia zmluva medzi Londýnom a Bruselom. Tá by potom bola predložená voličom v druhom referende o členstvo v EÚ.