SME

Šestica zakladajúcich členov EÚ vyzvala na okamžité rozhovory o brexite

Steinmeierova kancelária uviedla, že berlínske stretnutie je jedným z mnohých rozhovorov, ktoré sa momentálne ohľadne brexitu uskutočňujú.

Ministri zahraničných vecí štátov zakladajúcej šestky: zľava  Paolo Gentiloni (Taliansko), Didier Reynders (Belgicko),Frank-Walter Steinmeier (Nemecko), Jean-Marc Ayrault (Francúzsko), Bert Koenders (Holandsko) a Jean Asselborn (Luxembursko).Ministri zahraničných vecí štátov zakladajúcej šestky: zľava Paolo Gentiloni (Taliansko), Didier Reynders (Belgicko),Frank-Walter Steinmeier (Nemecko), Jean-Marc Ayrault (Francúzsko), Bert Koenders (Holandsko) a Jean Asselborn (Luxembursko). (Zdroj: TASR/AP)

BERLÍN. Šestica zakladajúcich členov Európskeho hospodárskeho spoločenstva (EHS), z ktorého sa zrodila Európskej únia, v sobotu vyzvala na rýchle začatie rokovaní o vystúpení Británie z bloku s odôvodnením, že zvyšných 27 členov únie musí myslieť na budúcnosť.

Ministri zahraničných vecí Nemecka, Francúzska, Talianska, Belgicka, Holandska a Luxemburska po stretnutí v Berlíne vyzvali Britániu, aby svoj odchod neodkladala a premiéra Davida Camerona, aby odstúpil skôr, ako plánoval.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Odklad rokovaní predĺži obdobie neistoty

Británia musí uplatniť článok 50 Lisabonskej zmluvy "čo možno najskôr", aby sa začali rokovania o brexite, informoval nemecký minister zahraničných vecí Frank-Walter Steinmeier po stretnutí s partnermi v Berlíne.

SkryťVypnúť reklamu

Po aktivácii tohto článku bude mať Británia dva roky na vyjednanie podmienok svojho odchodu.

Británia by sa nemala "hrať hru na mačku a myš" odkladaním rokovaní o svojom vystúpení, pretože by to predĺžilo obdobie trhovej neistoty u oslabenej ekonomiky EÚ, citovala agentúra DPA luxemburského ministra zahraničných vecí Jeana Asselborna.

Žiadajú rýchly odstup Camerona

Francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Marc Ayrault dodal, že Cameron musí odstúpiť a byť nahradený "v nadchádzajúcich dňoch" a to napriek jeho oznámeniu v piatok, že o jeho nástupcovi rozhodne až výročný zjazd konzervatívcov v októbri.

Stretnutie šéfov diplomacií šestice zakladajúcich členov EHS sa uskutočnilo vo Ville Borsig, ktorú nemecký rezort diplomacie využíva na ubytovanie hostí. Ministri tam riešili ďalšie kroky a konzultovali svoje názory vo veci reformy EÚ, ktorá by umožnila euroskeptickejším členom voľnejší vzťah s Bruselom.

SkryťVypnúť reklamu

Frexitu má zabrániť reforma

Reforma, ktorú navrhujú Nemecko a Francúzsko, má zabrániť krajinám so silnými euroskeptickými hnutiami ako je Francúzsko a Holandsko, aby usporiadali rovnaké hlasovania o odchode z EÚ ako Británia, v ktorej sa pre odchod rozhodlo 52 percent hlasujúcich.

"Musíme dostať príležitosť ukázať, že Európa je potrebná, ale tiež schopná konať" vo veciach ako je utečenecká kríza a nezamestnanosť mládeže, dodal po stretnutí Steinmeier.

EHS založili v roku 1957 vtedajšie Západné Nemecko, Francúzsko, Taliansko a krajiny Beneluxu - Belgicko, Holandsko a Luxembursko.

Mali by tam byť všetci, nie len pôvodná šestica

Stretnutie šestice krajín v Berlíne čelilo kritike tých, ktorí argumentujú, že akýkoľvek pokus o reformu by mal zahŕňať všetkých 27 členských krajín.

SkryťVypnúť reklamu

Steinmeier v sobotu v reakcii na to povedal, že o brexite sa bude v ďalších dňoch viesť "veľa rôznych konverzácií". "Teraz si musíme vypočuť jeden druhého ... zistiť, kde je priestor na menévrovanie," vysvetlil.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová bude v pondelok, ešte pred bruselským summitom EÚ, hostiť v Berlíne prezidenta EÚ Donalda Tuska, talianskeho premiéra Mattea Renziho a francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda.

Brexit

Súvisiace témy: Európska únia
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  5. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  6. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  7. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  8. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 110
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 858
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 968
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 380
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 3 905
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 588
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 220
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 861
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto

Išlo o plytké zemetrasenie.


TASR
Minister zahraničných vecí Abbás Arákčí.

Čína bola zmluvnou stranou jadrovej dohody z roku 2015, ktorá obmedzila jadrový program Teheránu.


SITA
Poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski.

Najväčším ohrozením pre Poľsko by bol rozpad jednoty Západu.


TASR 1
Ilustračné foto

Pakistanský premiér odsúdil útok a prisľúbil, že vakcinácie budú naďalej pokračovať.


TASR 1

Sportnet

Útočník Komety Brno Kristián Pospíšil.

Slovák cíti krivdu po faule od Lukáša Sedláka z Pardubíc.


Dominik Hašek.

Vyhrážky ruského exprezidenta a expremiéra smerom k Haškovi odsúdil aj premiér Fiala.


TASR
Peter Frühauf.

Spolupráca fungovala skvelo po celé dva roky, povedal hlavný tréner.


TASR
Kaspars Daugavinš v drese Lotyšska na MS v hokeji 2024.

Skúsený útočník zvažuje, či by Lotyšsko nemalo olympijský turnaj bojkotovať v prípade účasti Ruska.


SITA
SkryťZatvoriť reklamu