SME

Brexit je historický moment, ale zvládneme ho bez hystérie, dúfa Únia

Rozdiel milióna hlasov rozhodol o tom, že v ohrození je jednota Veľkej Británie aj Európskej únie.

Donald Tusk už v piatok pred obedom opäť rokoval s Davidom Cameronom. Bol pri tom aj šéf Európskej komisie Jean-Claude Juncker.Donald Tusk už v piatok pred obedom opäť rokoval s Davidom Cameronom. Bol pri tom aj šéf Európskej komisie Jean-Claude Juncker. (Zdroj: TASR/AP)

LONDÝN, BRATISLAVA. Výsledok britského referenda o vystúpení krajiny z Únie môže vyvolať vlnu, ktorá so sebou stiahne aj ďalšie krajiny so silnými euroskeptikmi. Na podobné referendum už vyzýva líderka francúzskych nacionalistov Marine Le Penová, tešia sa aj ďalší populisti.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ohrozená je aj samotná Veľká Británia, kde sa väčšina občanov síce vyslovila za odchod z Únie, no v Škótsku a Severnom Írsku to dopadlo opačne. A teraz ich čelní predstavitelia hovoria o zotrvaní v Únii a opustení Spojeného kráľovstva.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Brexit: všetko dôležité, čo by ste mali vedieť Čítajte 

Krajina bez premiéra

Navyše referendum pripravilo krajinu len po roku vládnutia o premiéra. David Cameron rok po prekvapujúcom volebnom víťazstve vyhlásil, že v októbri sa vzdá funkcie a rokovania o vystúpení krajiny z Únie povedie už jeho nástupca.

„Cameron by sa tak do histórie zapísal ako premiér, ktorý rozbil dve únie – britskú aj Európsku,“ okomentoval výsledok referenda pre SME Jan Kovář z českého Ústavu pre medzinárodné vzťahy.

Oficiálne však Británia stále nevystupuje. Referendum je pre politikov nezáväzné, aj keď vzhľadom na demokratické tradície si zrejme nedovolia ignorovať ho.

Prvým krokom bude musieť byť vyvolanie článku 50 Lisabonskej zmluvy, ktorý hovorí o odchode. Keď sa tak stane, začne sa dvojročný maratón rokovaní. To už Cameron necháva na svojho nástupcu. Ten povedie aj rokovania o vystúpení.

SkryťVypnúť reklamu

Nikto však teraz nevie presne povedať, ako budú vyzerať. Nič podobné sa ešte neudialo, takže je možné, že rozhovory presiahnu dva roky. Naplno sa rozbehnú, až keď Briti svoj úmysel oficiálne oznámia.

Lídri Únie sa však už vyjadrili, že si želajú, aby proces trval čo najkratšie. „Akékoľvek predlžovanie rokovaní bude predlžovať neistotu,“ uviedli v spoločnom vyhlásení šéf Európskej komisie, europarlamentu, stály predseda Európskej rady aj premiér Holandska, predsedníckej krajiny.

Toto vyjadrenie je v rozpore s tvrdením alebo skôr túžbou, Borisa Johnsona, jedného z lídrov kampane za vystúpenie a favorita na post britského premiéra. „Nemáme sa kam ponáhľať,“ odkázal podľa Guardianu.

Rokovania sa budú týkať rôznych otázok od usporiadania vzťahov, podmienok ďalšej obchodnej spolupráce až po osud britských úradníkov či poslancov v Bruseli.

SkryťVypnúť reklamu

Pripravení Nemci

Nemecký denník Handelsblatt naznačil, že nie všetky krajiny  prídu na rokovania bez predstavy výsledku. Dostal sa vraj k osemstranovému dokumentu s názvom Nemecká stratégia pre brexit.

Nemecko podľa neho ponúkne „konštruktívne rokovania o odchode“, ale ak sa do dvoch rokov nepodarí vyrokovať všetky podmienky, Británia by dostala štatút „asociovanej krajiny“, teda niečo podobné, ako nedávno získala Ukrajina či predtým krajiny ako Alžírsko či Maroko. Británia by teda v oblasti hospodárstva spolupracovala, ale nebola by členom.

Pre Nemecko je podľa dokumentov dôležité, aby Britom príliš neustupovali, „aby sme sa vyhli falošným pokušeniam pre ďalšie krajiny, ktoré si budú chcieť vyrokovať nové podmienky“.

Osobitne dôležité pre Nemcov vraj bude, aby Briti nemali automaticky prístup na spoločný trh. Práve toto však aj zástancovia odchodu opakovali ako hlavnú výhodu Európskej únie, ktorú chcú zachovať aj po vystúpení. Pripomínali príklad Nórska či Švajčiarska, ktoré nie sú členmi, ale majú prístup na spoločný trh.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Analytik: Briti si neuvedomujú, čo vlastne spravili Čítajte 

Za zatvorenými dverami

Britskí zástupcovia sa pri týchto rokovaniach často ocitnú za zatvorenými dverami, krajine zrejme odoberú aj predsedníctvo v Rade Európskej únie, ktorú mala viesť o rok.

V tom čase už možno Briti budú musieť riešiť otázku, či sa im nerozpadne kráľovstvo. Okamžite po vyhlásení výsledkov škótska premiérka Nicola Sturgeonová naznačila, že Škóti by si mohli zopakovať referendum o nezávislosti spred dvoch rokov.

„Hlasovanie ukázalo, že škótsky ľud vidí svoju budúcnosť v Európskej únii,“ vyhlásila. Proti odchodu Británie z Únie hlasovalo totiž 62 percent Škótov.

Brexit nepodporili ani v Severnom Írsku. Severoírski politici už pred referendom hrozili, že ak brexit prejde, pokúsia sa o zjednotenie ostrova.

Nacionalistická strana Sinn Féin už pár hodín po zatvorení volebných miestností začala pripravovať svoj vlastný „severoírsky brexit“. Jej predseda Declan Kearney Angličanov obvinil, že svojich „severoírskych bratrancov sťahujú so sebou“.

SkryťVypnúť reklamu

Brexit odmietli aj londýnski voliči, no tam zatiaľ žiadne separatistické hnutie nevzniká. „Možno sa staneme hlavným mestom Škótska,“ napísal ironicky na twitteri jeden z Londýnčanov.

Bez hystérie

Čo všetko sa mení po štvrtkovom hlasovaní, sa nedá predpovedať. Na konci môže byť rozpadnutá Británia a séria podobných referend v ďalších štátoch Únie alebo Británia, ktorá síce nebude na papieri členom Únie, no inak sa podmienky pre obchod a pohyb výrazne nezmenia.

„Určite ide o historický moment, no nie vhodný moment na hysterické reakcie,“ snažil sa upokojiť obavy stály predseda Európskej rady Donald Tusk.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 29 558
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 430
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 543
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 913
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 266
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 102
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 845
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 763
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Montreal Canadiens - Philadelphia Flyers: ONLINE prenos zo zápasu základnej časti NHL. Hrá aj Juraj Slafkovský.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu zámorskej NHL: Montreal Canadiens - Philadelphia Flyers.


Tomáš Záborský a František Gajdoš v zápase štvrťfinále play off hokejovej Tipos extraligy medzi HK Poprad - HK Nitra.

Pozrite si prehľad športových udalostí v piatok 29. marca. Aký je program dňa?


Viliam Čacho.

Vypočujte si piatkovú časť denného športového podcastu portálu Sportnet.sk, v ktorom si zhrnieme to najdôležitejšie, čo sa udialo v športovom svete.


Slovenský stredopoliar Stanislav Lobotka v zápase proti Nórsku.

Futbalisti odohrali prvé zápasy v príprave na EURO.


SkryťZatvoriť reklamu