BRUSEL. Šéf Európskej rady Donald Tusk, predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz, premiér predsedníckeho Holandska Mark Rutte a predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker vydali spoločné vyhlásenie k výsledku referenda, v ktorom sa Briti vo štvrtok vyslovili pre vystúpenie svoje krajiny z Európskej únie.
Text prinášame v neoficiálnom preklade ČTK.
"V rámci slobodného a demokratického procesu vyjadril britský ľud želanie odísť z Európskej únie. Ľutujeme toto rozhodnutie, ale rešpektujeme ho.
Je to bezprecedentná situácia, ale sme vo svojej reakcii jednotní. Zostaneme pevní a budeme obhajovať základné hodnoty EÚ usilovaním sa o mier a prosperitu jej národov.

Únia 27 členských štátov bude pokračovať. Únia je oporou našej spoločnej politickej budúcnosti. Spájajú nás dejiny, geografická poloha a spoločné záujmy a na tomto základe budeme rozvíjať našu spoluprácu.
Spoločne budeme smerovať k všeobecnému rastu, zvyšovaniu blahobytu a zaisteniu istého a bezpečného prostredia našim občanom. Inštitúcie budú mať v tomto úsilí maximálnu úlohu.
Teraz očakávame, že britská vláda sprostredkuje čo najskôr britskému ľudu výsledky rozhodnutia bez ohľadu na to, aký bolestivý tento proces môže byť.
Akékoľvek prieťahy by mohli zbytočne predĺžiť neistotu. Máme pravidlá, podľa ktorých to možno zvládnuť disciplinovaným spôsobom.

Článok 50 únijnej zmluvy obsahuje postup, ktorý má byť zachovaný v prípade, že sa členský štát rozhodne vystúpiť z EÚ.
Sme pripravení rýchlo začať s Veľkou Britániou konať podľa podmienok a zásad pre jej vystúpenie z Európskej únie.
Kým tento proces rokovaní nebude ukončený, zostáva Spojené kráľovstvo členom Európskej únie so všetkými právami a povinnosťami, ktoré z toho vyplývajú.
Podľa dohôd, ktoré Spojené kráľovstvo ratifikovalo, sa na Britániu úplne vzťahuje právo EÚ, kým neprestane byť členom.

Dohoda o usporiadaní vzťahov Británie v Európskej únii z 18. a 19. februára 2016 nebude uvedená do platnosti a zaniká. Nebude sa znovu rokovať.
Čo sa Spojeného kráľovstva týka, dúfame, že bude v budúcnosti blízkym partnerom Európskej únie.
Očakávame, že v tomto bode Británia sformuluje svoje návrhy. Akákoľvek dohoda uzatvorená s Britániou ako treťou krajinou bude musieť odrážať záujmy oboch strán a byť vyvážená právami a povinnosťami."