SME

Svet reaguje na odchod Británie: Obavy, sklamanie, nadšenie

Angela Merkelová sa k výsledkom zatiaľ nevyjadrila, už však koordinuje ďalší postup Berlína.

Rozhodnutie voličov o odchode z EÚ postupne mení aj obsadenosť hotelov.Rozhodnutie voličov o odchode z EÚ postupne mení aj obsadenosť hotelov. (Zdroj: TASR/AP)

LONDÝN, BRATISLAVA. Prvé reakcie na rozhodnutie Veľkej Británie vystúpiť z Európskej únie v piatok začali prúdiť z Európy aj širšieho sveta - pohybujú sa od obáv a sklamania až po škodoradosť a radosť medzi euroskeptikmi, píše agentúra DPA.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prečítajte si tiež: Deň po tom, ako Briti povedali svoje nie Čítajte 

Tusk: Sme odhodlaní udržať jednotu

Lídri ostatných 27 členských krajín EÚ sú odhodlaní udržať "našu jednotu" po tom, ako sa Británia rozhodla z únie odísť, uviedol predseda Európskej rady Donald Tusk v prvej reakcii na výsledok britského referenda a zároveň varoval pred "hysterickými" reakciami.

SkryťVypnúť reklamu

"Dnes, v mene 27 lídrov, môžem povedať, že sme odhodlaní udržať našu jednotu ako 27-členný blok," uviedol Tusk. Spresnil, že v posledných dňoch mal príležitosť hovoriť s každým z národných lídrov členských štátov EÚ.

Podľa jeho slov predstavitelia 27 členských krajín - bez britského premiéra Davida Camerona - budú mať počas nadchádzajúceho summitu EÚ v dňoch 28. a 29. júna neformálne rozhovory. Tusk naznačil, že na tomto stretnutí lídrom EÚ navrhne začať širšie úvahy o budúcnosti únie.

"V Británii nedôjde k právnemu vákuu," upozornil Tusk. Spresnil, že kým Spojené kráľovstvo oficiálne opustí EÚ, v rámci tohto bloku si bude aj naďalej uplatňovať svoje hlasovacie práva a legislatíva EÚ bude počas tohto obdobia aj v Británii, aj pre Britániu naďalej platiť - to znamená aj výkon povinností.

SkryťVypnúť reklamu

Veľké škody obom stranám

Ostrieľaný zákonodarca v britskej Labouristickej strany Keith Vaz po správe o výsledku referenda povedal: "Toto je zdrvujúce, zdrvujúce rozhodnutie. Toto je pre Európu príšerný deň." 

Anglická zákonodarkyňa zo Strany zelených Caroline Lucasová vyhlásila, že je správou zničená a vinu za výsledky referenda pripísala "pocitom odcudzenia, nepriateľstva, hnevu a frustrácie" voličov.

Líder Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva Nigel Farage vyhlásil, že Británia teraz potrebuje "vládu brexitu", ktorá vyvedie krajinu z únie. "Musíme začať rokovania čo najskôr - tak skoro, ako to len ľudské sily dovoľujú," dodal. Potom Farage vyhlásil, že 24. jún by mal byť vyhlásený za štátny sviatok - a mal by sa nazývať Deň nezávislosti.

SkryťVypnúť reklamu

Autorka románov o Harrym Potterovi J.K. Rowlingová - popredná aktivistka kampane za zotrvanie Británie v EÚ - napísala v odkaze na Twitteri: "Myslím, že ešte nikdy som si neželala mať schopnosť čarovať viac než teraz."

Japonský minister financií Taro Aso v reakcii uviedol, že je "mimoriadne znepokojený hrozbami, ktoré predstavuje brexit pre svetovú ekonomiku a globálne finančné trhy".

Manfred Weber, šéf frakcie Európskej ľudovej strany v Európskom parlamente, ktorá je najväčšou v EP, vyhlásil, že rozhodnutie Británie odísť z EÚ "spôsobí veľké škody obom stranám". Vyzval, aby bolo toto rozhodnutie rýchlo uplatnené v praxi.

"Skoncujeme s vyberaním čerešničiek z torty, ako to robili Briti," uviedol a dodal, že Londýn bude musieť hrať podľa pravidiel EÚ, ak chce Británia prístup na jednotný trh únie.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Rozpad kráľovstva či pád libry? Čo čaká Britániu po brexite Čítajte 

Le Penová je nadšená

Šéfka francúzskej krajnej pravice Marine Le Penová v reakcii na výsledky vyhlásila, že Francúzsko a ďalšie krajiny Európskej únie by mali vypísať referendá o odchode z únie. 

"Víťazstvo slobody! Ako už roky žiadam, malo by sa usporiadať rovnaké referendum vo Francúzsku a ďalších krajinách EÚ," napísala predsedkyňa parlamentného Národného frontu  na svojom twitteri. 

Le Penovej neter Marion Maréchalová-Le Penová vo svojom tweete napísala: "Od #brexitu k #frexitu: nastal čas priniesť do našej krajiny viac demokracie. Francúzi musia mať právo voľby".

Nicolas Dupont-Aignan, predseda hnutia Vstaň Francúzsko (Debout la France - DLF), podľa spravodajského webu 20minutes.fr neskrýval radosť z výsledku referenda v Británii. Podobne reagoval aj poslanec za Republikánov (LR) Eric Ciotti, ktorý túto príležitosť využil, aby opäť žiadal "o novú zmluvu, aby sa Európa koncentrovala na podstatné (záležitosti) a nový Schengen na boj proti ilegálnej migrácii".

SkryťVypnúť reklamu

Bývalá ministerka a europoslankyňa Eva Jolyová v rozhovore pre France Info netajila svoj smútok a uviedla, že brexit je "skokom do neznáma". Ministerka bytovej výstavby Emmanuelle Cosseová povedala, že výsledok referenda v Británii je "trpkým prebudením", a vyslovila názor, že "britská voľba by mala Európu viesť k demokratickej revolúcii".

Krajná pravica vyzýva na odchod

Líder talianskej krajne pravicovej a euroskeptickej strany Liga severu Matteo Salvini zablahoželal dnes Veľkej Británii za výsledok hlasovania v referende, na základe ktorého táto krajina opustí Európsku úniu. Podľa jeho slov by teraz malo nasledovať Taliansko, uviedla tlačová agentúra DPA.

"Blahoželám za odvahu slobodných občanov! Srdce, rozum a hrdosť prekonal lži, vyhrážky a vydierania," uviedol poslanec Európskeho parlamentu (EP) na svojom účte na Facebooku.

SkryťVypnúť reklamu

Šéf separatistického hnutia, ktoré sa snaží o odtrhnutie bohatých severotalianskych provincií od južnej časti krajiny, naznačil, že teraz je na rade Taliansko. "Ďakujem, Veľká Británia. Teraz je rad na nás," dodal vodca Ligy severu, ktorá je v Taliansku opozičnou stranou.

Holandský krajne pravicový líder Geert Wilders na margo výsledkov na Twitteri vyzval na uskutočnenie plebiscitu o vystúpení z únie aj vo svojej krajine. "Hurá Britom! Teraz je rad na nás. Nastal čas pre holandské referendum!" napísal Wilders, ktorého cituje agentúra DPA.

Wilders, líder holandskej euroskeptickej Strany za slobodu, zároveň zagratuloval britským voličom. "Chceme mať kontrolu nad svojou vlastnou krajinou, našimi vlastnými peniazmi, našimi vlastnými hranicami a našou vlastnou imigračnou politikou," dodal Wilders vo vyhlásení.

SkryťVypnúť reklamu

V Nemecku sú sklamaní

Nemecký vicekancelár Sigmar Gabriel vyjadril hlboké sklamanie nad rozhodnutím britských voličov. "Damn! (Dočerta!) Zlý deň pre Európu," komentoval Gabriel na sieti Twitter v tej chvíli ešte neúplné výsledky hlasovania v Británii.

Sklamanie nad zverejnenými číslami vyjadril aj nemecký minister zahraničných vecí Frank-Walter Steinmeier. "Správy z Veľkej Británie sú vskutku na pováženie... Vyzerá to na smutný deň pre Európu a Veľkú Britániu," povedal v piatok ráno v Berlíne pred odchodom na zasadnutie v Luxemburgu, kde majú ministri EÚ prerokovať dôsledky britského referenda.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová sa k výsledkom zatiaľ nevyjadrila, podľa nemeckých médií však už je v úrade a koordinuje ďalší postup Berlína.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa DPA bude brexit aj témou sobotňajšieho stretnutia v Berlíne, na ktorom sa zúčastnia ministri zahraničných vecí Francúzska, Nemecka, Talianska, Belgicka, Holandska a Luxemburska ako zakladajúcich krajín Európskeho hospodárskeho spoločenstva  - predchodcu EÚ.

Orbán: Brusel musí počúvať ľudí

Najväčším ponaučením britského referenda je podľa predsedu maďarskej vlády Viktora Orbána to, že Brusel musí počúvať hlas ľudí. Premiér o tom hovoril vo verejnoprávnom rozhlase Kossuth Rádió v reakcii na britské referendum.

Podľa Orbána je teraz potrebné analyzovať, ktoré záležitosti určovali diskusiu o britskom členstve v EÚ. Ministerský predseda vyjadril názor, že najdiskutovanejšou otázkou bolo prisťahovalectvo.

"Briti hľadali odpoveď na otázku, ako by mohli odolať modernému sťahovaniu národov, ako si ponechať rozhodovanie o vlastnom živote a ako si môžu zachovať svoj ostrov. Zdá sa, že Briti neboli spokojní s politikou a ochranou, ktorú v tejto situácii ponúka únia," povedal Orbán a dodal, že ich rozhodnutie treba rešpektovať, pretože každý národ má právo, aby rozhodoval o svojom osude.

SkryťVypnúť reklamu

Premiér podotkol, že Maďarsko je preto členom EÚ, lebo verí v silnú Európu. "Európa je však silná iba vtedy, ak na významné otázky, akou je prisťahovalectvo, dokáže odpovedať spôsobom, ktorý nebude mať za následok oslabenie, ale posilnenie. Tieto odpovede únia nedala, skôr naopak," podčiarkol.

Prečítajte si tiež: Už tretie referendum odmietlo Brusel. Ďalší na rade sú Maďari Čítajte 

Expert: Dôležité je, aká prísna bude EÚ

Expert z budapeštianskej Korvínovej univerzity István Magas v reakcii na výsledky uviedol, že po odchode Veľkej Británie začne iný svet. Brusel bude potrebovať užší a účinnejší mechanizmus rozhodovania. 

Ďalej povedal, že ak Veľká Británia bude ochotná zostať v kontakte s EÚ, môže si s ňou vytvoriť podobné vzťahy, aké má Švajčiarsko či Nórsko. "Tieto krajiny prispievajú do pokladne únie, za čo majú prístup k spoločnému trhu," dodal Magas.

SkryťVypnúť reklamu

Poznamenal, že dôležitou otázkou zostáva, nakoľko bude EÚ prísna voči odchádzajúcej krajine z hľadiska voľného pohybu kapitálu a pracovnej sily. "Z tohto hľadiska bude nutné prijať okamžité opatrenia, pretože nie je jasné, či vystúpenie Britov bude mať okamžitý účinok alebo bude prechodné obdobie," zdôraznil expert.

O EÚ Magas povedal, že určite sa v nej premení systém politického rozhodovania, čo môže viesť k tomu, že vznikne užšie jadro. Terajšie udalosti môžu viesť k tomu, že vznikne nové, podstatne účinnejšie vedenie bez Veľkej Británie. "Je isté, že sa po vystúpení začne v Európskej komisii a v systémoch jej fungovania iný svet," podotkol.

Podľa jeho slov britský plebiscit zrejme nevyvolá podobné kroky v iných krajinách, pretože zostávajúce členské krajiny sa budú musieť zomknúť a preukázať silu i organizovanosť na to, aby sa únia mohla posilniť. "Po tomto hlasovaní už niet cesty späť. Je nepredstaviteľné, že by Veľká Británia zostala v únii v rozpore s vôľou britských voličov," uzavrel Magas.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 704
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 376
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 543
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 898
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 234
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 029
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 816
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 805
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Montreal Canadiens - Philadelphia Flyers: ONLINE prenos zo zápasu základnej časti NHL. Hrá aj Juraj Slafkovský.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu zámorskej NHL: Montreal Canadiens - Philadelphia Flyers.


Janka Števková a Martina Kahulcová  na pretekoch Cape Epic.

Slovenská dvojica obsadila na Cape Epic 7. miesto.


Slovenský stredopoliar Stanislav Lobotka v zápase proti Nórsku.

Futbalisti odohrali prvé zápasy v príprave na EURO.


SkryťZatvoriť reklamu