1. Priveľa peňazí
Veľká Británia dá Únii každý deň asi 40 miliónov eur. Aj keď späť získava takisto milióny, stále je druhým najväčším podporovateľom európskeho rozpočtu po Nemecku.
Kampaň za odchod sa zameriavala aj na tento aspekt a podporovatelia argumentujú, že tieto peniaze sa môžu teraz využiť napríklad na sociálny a zdravotnícky program.
Niekoľkomiliardový ročný príspevok do EÚ však podľa Inštitútu pre fiškálne štúdiá nebude môcť Británia využiť inak – ekonómovia totiž predpokladajú viac ako 8-miliardové škody na verejnom rozpočte.
Aj líder nacionalistickej strany UKIP Nigel Farage už uznal, že bolo chybou hovoriť, že ušetrené peniaze môžu ísť do zdravotníctva a že sa v kampani mýlili.
Loading
...
2. Priveľa byrokracie
Európska únia je byrokratická a nedemokratická. Aj z tohto dôvodu voliči chcú viac slobody a menej regulácií. Podľa OECD však Británia aj doteraz mala najmenej regulovaný pracovný trh v Únii.
Mnohé zo zákonov, ktoré podľa táboru za odchod núti Británii Brusel, majú len mierny dopad na bežných ľudí. Británia teraz nebude musieť počúvať bruselské rozhodnutia či regulácie.

3. Utečenci a nebezpečie
Za odchod z Únie hlasovala aj Lynne Pavittová, vraj pre svoje vnúčatá. Prekáža jej multikultúrna politika, ktorú podľa nej Brusel presadzuje. „Som Britka, nie Európanka. V Európe je priveľa kultúr, aby to fungovalo. Migrácia je problém pre celú Európu a my si chceme kontrolovať, kto do našej krajiny prichádza a kto nie,“ hovorí Pavittová pre SME.
Podľa Červeného kríža žije v Británii asi 126-tisíc utečencov, minulý rok dostala krajina asi 38-tisíc žiadostí o azyl. Ide o výrazne nižšie čísla ako v Nemecku či Švédsku. Podľa mnohých Britov však EÚ utečeneckú krízu nezvláda a odmietajú Bruselom schválené kvóty.
Pocit strachu ešte viac umocnili útoky v Paríži a Bruseli. V Londýne pritom došlo k niekoľkým raziám proti islamským teroristom. Kampaň často spájala utečeneckú krízu s rizikom útokov.
4. Neberte nám prácu
Tým, čo hlasovali za odchod z EÚ, často neprekážajú len migranti z Blízkeho východu. Migrantmi sú aj ľudia zo Slovenska, Poľska či Bulharska, ktorí v Británii pracujú.