RÍM. Vyše 2000 migrantov v preplnených deviatich plavidlách sa v piatok podarilo zachrániť v Stredozemnom mori, informovala agentúra Reuters s odvolaním sa na taliansku pobrežnú stráž.
V piatok a vo štvrtok v medzinárodných vodách zachránili dovedna vyše 7100 ľudí, z ktorých mnohí sa vybrali na nebezpečnú plavbu z Líbye.
Do piatkovej operácie sa zapojili lode organizácií Lekári bez hraníc (MSF), Migrant Offshore Aid Station (MOAS), ako aj plavidlá protipašeráckej operácie Sophia, talianskeho námorníctva a agentúry Frontex - zodpovednej za ochranu vonkajších hraníc EÚ.

Štvrtková bilancia bola približne 5000 zachránených počas 43 misií, uviedla talianska pobrežná stráž.
Od začiatku toho roka bolo dopravených do Talianska približne 60-tisíc migrantov, informovalo tamojšie ministerstvo vnútra.
Morská cesta medzi Líbyou a Talianskom je momentálne hlavnou trasou pre migrantov, ktorí sa snažia dostať do Európy.
Dôvodom je dohoda medzi Európskou úniou a Tureckom o vracaní migrantov z Grécka do Turecka.
Väčšina migrantov smerujúcich z Líbye do Talianska sa plaví na vratkých rybárskych lodiach alebo gumených člnoch.
Mieria na ostrov Lampedusa alebo na Sicíliu. Niektoré plavidlá vyrážajú do Európy aj z egyptských prístavov.