LONDÝN, BRATISLAVA. Zhruba polovica britských najväčších zamestnávateľov predpokladá, že v prípade odchode Británie z Európskej únie zredukuje nábor absolventov z Európy. Naznačuje to nový výskum spoločnosti PathMotion. Ide o prvú štúdiu, ktorá spolupracovala rovno so zamestnávateľmi.
Sektory, ktoré by brexit v tomto smere ovplyvnil najviac sú bankovníctvo, maloobchody, média, veda a právo. Najčastejšie uvádzali predstavitelia firiem dva dôvody pre zníženie počtu prijímaných ľudí.
Ekonomické dopady spojené so všeobecnou neistotou, ktorá by po brexite následovala a menší počet absolventov, z ktorých by mohli pri nábore vyberať. O tom, či Británia vystúpi, sa rozhoduje vo štvrtkovom referende.

Nový model podnikania
„Ak Británia vystúpi z EÚ, budeme musieť preorganizovať nás model podnikania. Brexit by mohol znamenať menej práce v Británii a viac v kontinentálnej Európe,“ povedal vo verejnom vyhlásení výkonný riaditeľ banky JP Morgan Jamie Dimon.
Firmy sa zhodujú, že európski vysokoškolskí absolventi sú pre nich prínosní až potrební. Brexit by situáciu európskych ekonomických imigrantov výrazne skomplikoval.
Väčšina firiem by situáciu riešila získaním pracovných povolení, nikto však ešte nevie, ako bude proces vyzerať.
Iba štvrtina zamestnávateľov by problém riešila zvýšením náboru britských absolventov. Obávajú sa, že by to mohlo znížiť kvalitu služieb.
V súlade s inými štúdiami
Skoro pätina by dala prednosť jednoduchému zníženiu počtu zamestnancov – dá sa teda povedať, že brexit môže ohroziť nie len európske ale aj britské pracovné miesta.
Na výskume sa podľa Guardianu zúčastnilo päťdesiat organizácií zo zoznamu tristo najväčších zamestnávateľov absolvetnov v Británii.
Zistenia sú v súlade so širšími predpokladmi dopadu brexitu na zamestnanosť. Štúdia od PWC predpokladá zníženie počtu zamestnaných približne o jeden milión do roku 2020.