VIEDEŇ, BRATISLAVA. Rastúci pocit neistoty a strachu podkopávajú základné hodnoty EÚ, ktoré chránia ľudské práva. Na viedenskom Fóre základných práv to v pondelok povedal prvý podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans.
Viac ako 400 prispievateľov a 130 hostí hovorilo tento týždeň na Fóre o ochrane základných práv, utečeneckej kríze, integrácii aj digitálnej bezpečnosti. Podľa mnohých je Európa aj demokratický svet v kríze a to nahráva nárastu populizmu či xenofóbie.
„Sme svedkami úpadku ochrany ľudských práv, úpadku inklúzie a ochrany utečencov,“ povedal ľudskoprávny komisár Rady Európy Nils Muižnieks. Podľa neho dochádza v Európe k nútenému vysídľovaniu Rómov, segregácii v školách či slabej ochrane zdravotne postihnutých osôb. „Vidíme úpadok vo všetkých oblastiach,“ dodal Muižnieks.
Fórum by malo vypracovať odporúčania pre európskych lídrov v oblasti utečeneckej politiky či ochrany ľudských práv.
Loading
...
Nie výnimočný stav
Hostia hovorili najmä o tom, že západný svet si musí na súčasný stav zvyknúť. „Mali by sme prestať hovoriť o výnimočnom stave a prijať to ako dnešný život a vysporiadať sa s tým,“ povedal Gianfranco Rosi, režisér oceňovaného filmu Oheň na mori o utečeneckej kríze.
Experti kritizovali aj súčasné riešenie utečeneckej krízy a systém, ktorý sa „nepáči ani utečencom ani vládam“.
Zo slova utečenec sa stalo hanlivé slovo, tvrdí Farah Abdi, bloger a aktivista, ktorý sám utiekol zo Somálska. V stredajšej debate o posilnení práv spolu s ďalšími hovorili o tom, že nielen utečenci, ale ani ostatní Európania úplne nerozumejú, aké majú práva.
Experti diskutovali aj o tom, ako dostať ľudské práva do stredu debaty o budúcej utečeneckej politike EÚ. Len za minulý rok do Európy prišlo vyše milión utečencov.
Osamotená a rozdrobená Európa
Utečeneckú, ale aj ďalšie krízy musí Európa riešiť spoločne a oddelene. Podľa Kate Gilmoreovej, zástupkyne vysokého komisára OSN pre ľudské práva, neexistuje verzia demokratickej Európy bez konverzácie so zvyškom planéty.
Európa chce byť podľa nej ekonomicky globalizovaná, no to nie je možné, ak budú jednotlivé štáty očakávať tú istú úroveň suverenity a budovanie hraníc ako doteraz. Svet je podľa nej dnes oveľa viac prepojený a závislý na sebe a riešenie podobných kríz musí byť spoločnou prácou.
Na fóre, ktoré pre akademikov, odborníkov, novinárov či aktivistov usporadúva Agentúra Európskej únie pre základné práva, na záver zverejnia odporúčania pre štáty, inštitúcie či mimovládne organizácie. Tie by im mohli pomôcť napríklad aj s riešením utečeneckej krízy.