LONDÝN, BRATISLAVA. Pomerne kultivovaná diskusia s jasnými pravidlami a argumentmi, ktoré väčšinou dávajú zmysel. Emócie sa prejavujú na parlamentnej pôde, no aj tak prevažuje vecnosť.
Toto už o britskej politike neplatí. Kampaň pred referendom o vystúpení krajiny z Európskej únie vytiahla na povrch kombináciu klamstiev, osobných urážok a prejavov plných nenávisti. A najmä vraždu labouristickej poslankyne Jo Coxovej týždeň pred hlasovaním.
“Viem, že Únia nie je dokonalá, ale prínosy prevyšujú náklady. Británia, ktorú poznám a milujem, spolupracuje s priateľmi a susedmi, neodchádza od nich.
„
Aj keď táto tragédia s referendom priamo nesúvisí, ukazuje to, ako veľmi sa v poslednom mesiaci situácia v krajine vyhrotila.
Krok príliš ďaleko
„Naozaj sme pripravení šíriť klamstvá, nenávisť a xenofóbiu len preto, aby sme vyhrali kampaň? Pre mňa je toto krok príliš ďaleko,“ povedala pre denník Times Sayeeda Warsiová, ktorá podporovala kampaň za odchod z Únie, no potom zmenila názor.
S ľuďmi, ktorí kampaň vedú, nechce mať nič spoločné. "Nechcela by som s nimi ísť ani nočným autobusom a už vôbec nie, aby riadili moju krajinu."
Nahneval ju plagát Strany nezávislosti Veľkej Británie. Zobrazuje rad utečencov, ktorí v minulom roku prichádzali do Európskej únie. Pri nich je nápis Bod zlomu.


Takýto typ kampane považuje za neprijateľný aj minister financií George Osborne. „Je to nechutné a kruté,“ vyhlásil podľa AFP a dodal, že mu to pripomína „literatúru, ktorá sa používala v 30. rokoch 20. storočia“.