
Michal Longauer, riaditeľ hokejového klubu HC ´05 Banská Bystrica
"Môj osobný pocit je taký, že by to nebolo dobré ani z ekonomického hľadiska, ani z iných náležitostí. Určite to bude horšie, keď Veľká Británia odíde z Európskej únie, ale ľudia v Anglicku si vyberú vlastnú cestu a my to musíme len rešpektovať.“

Igor Cap, generálny riaditeľ Wagon Slovakia Košice, a. s.
„Myslím si, že by to bola veľká strata pre celú Európu aj pre Anglicko. Niektoré nálady, ktoré sú klamlivo prezentované, negatívne zasiahnu aj obyvateľov Anglicka. Obávam sa, že to bude mať vplyv aj na ostatné krajiny, ako je Island a iné severné krajiny Európy.“

Jozef Kollár, prezident Konfederácie odborových zväzov Slovenskej republiky
„V každom prípade vystúpenie Veľkej Británie z EÚ bude mať dosah aj na zamestnanosť Slovenska, ale aj na život v Európskej únii, pretože to môže byť jeden z precedensov, je to teda krok späť. Európsku úniu sme mali budovať na niečo iné ako na to, aby sa rozpadla. Čo sa týka pozície nás, ako Konfederácie odborových zväzov Slovenskej republiky, sme veľmi úzko spojení s odbormi v Anglicku, ktoré si však neželajú, aby Veľká Británia vystúpila z Európskej únie.“

Radovan Ďurana, analytik INESS
„No to neviem odhadnúť. Neviem si predstaviť reálne pozitívna, obával by som sa skôr toho, že protrhový pohľad Británie by chýbal v rámci štruktúr Európskej únie, kde by začal dominovať francúzsky, prípadne nemecký paternalizmus.“

Radovan Geist, informačný portál o dianí v EÚ EurActiv.sk
„Pre Slovensko ako nastupujúcu predsednícku krajinu by priniesol odchod Británie veľkú starosť a zodpovednosť. Začnú sa komplikované rokovania o vzťahoch medzi Londýnom a Európskou úniou. Pre Slovensko ako malú krajinu závislú od existencie Únie by to znamenalo riziko ekonomických a politických otrasov. Nevieme napríklad povedať, ako by sa zmenil status Slovákov žijúcich v Británii. Pre Slovensko, ktoré nie je vnímané ako "nevyhnutná súčasť" integračného projektu (k čomu sme v poslednom čase sami prispeli), znamená strategické riziko. Ak posilní tendencie na vznik uzavretej skupiny užšie integrovaných krajín v EÚ, nemusíme sa stať jej súčasťou.“

Silvia Porubänová, sociologička, riaditeľka Inštitútu pre výskum práce a rodiny
„Patrím k tým, ktorí veria, že spomínané hlasovanie dopadne v prospech zotrvania Veľkej Británie v EÚ. V prípade, že by sa to nestalo, naštartoval by sa, dnes ťažko predvídať nakoľko rýchly alebo zdĺhavý proces drobenia až rozpadu EÚ. Pre Slovensko by to pravdepodobne znamenalo sťaženie a obmedzenie podmienok pre veľmi frekventované pracovné a študijné pobyty ,za kanálom La Manche‘. Predovšetkým by sa však celkom iste objavili hlasy, lídri, strany, ktoré by žiadali podobné referendum aj v realite Slovenska.“
Autor: Barbora Kubovová, Petra Mikulajčíková