BRATISLAVA. Zvýšený tlak Ruska. Oslabenie ekonomiky. Prepad libry. Zhoršenie podmienok pre Slovákov a iných Európanov pracujúcich vo Veľkej Británii. Prenesenie euroskeptickej nálady do celej Európskej únie.
Prípadný odchod Britov z Únie by podľa predpovedí spôsobil viac problémov ako úžitku. Nielen samotnej Británii, ale celej EÚ.
Kontinentálnym Európanom je to však jedno. Aspoň to naznačuje prieskum nemeckej neziskovej agentúry Bertlesmann Foundation z apríla tohto roka, ktorý cituje denník Guardian.
Len polovica
V Británii narastá euroskeptická nálada a najviac sa jej obáva Brusel. Ostatných Európanov táto situácia až tak nevystrašila. Väčšina z nich by si síce želala, aby Briti nevystúpili, ale z jedenásťtisíc opýtaných tento názor vyjadrilo len slabých 54 percent.
Kontinentálni Európania si podľa prieskumu myslia, že brexit nebude mať na ich krajinu žiaden alebo len veľmi malý vplyv. Len 25 percent si myslí, že odlúčenie silného člena by situáciu v ich krajine zhoršilo.
„Naše dopytovanie ukazuje, že zatiaľ čo vo Veľkej Británii je veľmi nervózna nálada, atmosféra na kontinente je relatívne pokojná. Základná reakcia je, že zvyškom Európy debaty o brexite nijak zásadne neotriasli,“ hovorí pre denník Guardian projektová manažérka Bertelsmann Isabell Hoffmannová.
Na výsledky prieskumu zrejme mohol mať vplyv aj fakt, že sa vykonával ešte pred veľkou medializáciou v celej Európe.
Francúzi sú za
Nové výsledky však veľmi kontrastujú aj s výsledkami prieskumu washingtonskej agentúry Pew Research Center . Ten prebiehal počas apríla a mája v desiatich krajinách Európskej únie – Poľsku, Maďarsku, Taliansku, Švédsku, Holandsku, Nemecku, Španielsku, Veľkej Británii, Francúzsku a Grécku.
Podľa amerického prieskumu si väčšina opýtaných myslí, že odchod Britov by Európskej únii uškodil. Myslia si to najmä Švédi (89 percent), Holanďania (75 percent) a Nemci (74 percent). Jedine vo Francúzsku si viac ako štvrtina (32 percent) opýtaných myslí, že odchod Britov by bol pre Európsku úniu dobrý.
Oba prieskumy sa tiež odlišujú v zobrazení euroskeptickej nálady vo zvyšku Európy. Podľa prieskumu od agentúry Bertelsmann by šesť najväčších štátov EÚ (okrem Veľkej Británie) pri prípadnom hlasovaní o odchode z Únie zaškrtlo proti.
Výskum od Pew Research Center však naznačuje, že väčšina krajín nie je spokojná s tým, ako EÚ rieši niektoré otázky – najmä ekonomické a utečenecké.
Moc späť do krajín
Najviac za Úniou stoja Poľsko a Maďarsko. V ostatných krajinách je však priaznivé vnímanie EÚ na zostupe – najviac v Grécku, Francúzsku, Španielsku a Nemecku, píše sa v správe k prieskumu.
Euroskeptické nálady sa najviac objavujú medzi ľuďmi nad päťdesiat rokov, viac u mužov ako u žien a najmä v Grécku a vo Veľkej Británii. V týchto dvoch krajinách by si viac ako 60 percent opýtaných želalo, aby sa moc Európskej únie decentralizovala a krajiny mohli o niektorých otázkach rozhodovať na národnej úrovni.
Podobné nálady sú aj medzi obyvateľmi zvyšných štyroch opýtaných krajín. Ani v jednej nebolo viac ľudí za väčšie právomoci pre Európsku úniu ako proti.