BAGDAD. Vstup irackých vládnych síl do centra mesta Fallúdža znamená pre radikálnu skupinu Islamský štát (IS) stratu jednej z jeho bášt. Z vojenského hľadiska sú radikáli na ústupe, úspešná vládna operácia ale môže rozpáliť konflikt medzi šiitmi a sunnitmi.
Po úspechoch v boji proti tomuto teroristickému hnutiu väčšinou nenechávajú nadšené oznámenia vlády v Bagdade dlho čakať.

Tlak na premiéra
Premiérovi Hajdarovi Abádímu stačilo po vstupe provládnych jednotiek do centra Fallúdže len pár hodín na to, aby sa postavil pred televízne kamery a obklopený štyrmi vysokými dôstojníkmi oznámil v piatok v noci "oslobodenie" tejto bašty Islamského štátu.
Nijako pritom nebral ohľad na to, že boje o Fallúdžu sa v danom momente ešte zďaleka neskončili.
Šiitsky politik Abádí nutne potrebuje víťazstvo v západoirackom meste pre svoje politické prežitie. V posledných mesiacoch šesťdesiatpäťročný premiér čelí masívnemu tlaku. Už vlani Abádí prisľúbil reformy zamerané hlavne na zlepšenie nedostatočného zásobovania krajiny elektrinou a na boj proti korupcii. Pochváliť sa však má len málo čím.
Doteraz sa mu napríklad nepodarilo vytvoriť kabinet technokratov, prostredníctvom ktorého chce obmedziť vplyv mocných politických strán. Tie sa úspešne ubránili.
Tlak na Abádího vyvíjajú nielen politické strany, ale aj ulica. Malé demonštrácie na bagdadskom námestí Tahrír sa zmenili na masové zhromaždenia, keď populárny šiitsky vodca Muktada Sadr vyzval svojich stúpencov k protestom proti vláde. Rozzúrený dav dokonca vtrhol do ostro stráženej takzvanej Zelenej zóny a prenikol do parlamentu. Iracká vláda stála na pokraji kolapsu. Len začiatok pôstneho mesiaca ramadán doprial Abádímu oddychovú pauzu.
Úspech vo Fallúdži ho posilňuje a otvára mu cestu k ďalšiemu kroku - ťaženiu na Mosul, poslednú irackú baštu Islamského štátu na severe krajiny.

Najväčší problém
Môže však ešte viac vyhrotiť ten najväčší problém Iraku: konflikt medzi šiitmi a sunnitmi, dvoma najväčšími prúdmi islamu.
Sunniti sa už dlho sťažujú na diskrimináciu zo strany vlády, v ktorej dominujú šiiti. Šiitske strany obviňujú, že majú pod kontrolou všetky dôležité ministerstvá a obsadzujú vplyvné posty vlastnými prívržencami.
Sunnitský politik Talal Zuabí, ktorý je v irackom parlamente predsedom protikorupčného výboru, okrem toho obviňuje členov Abádího strany Hlas islamu (Ad-Dava) a ďalšie zodpovedné osoby z miliónovej sprenevery. Tvrdí, že transparentnosť a reformy v Iraku nie sú a varuje: "Ak sa systém nezmení, koniec politického procesu sa blíži."
Ako poznamenala agentúra DPA, Abádímu sa za zhruba dva roky pri moci nepodarilo rozpory zmierniť. Namiesto toho šiiti vstupom do Fallúdže svoj vplyv rozširujú. Hoci mesto leží v sunnitskej oblasti Iraku, na oslobodzovacej operácii sa podieľalo niekoľko povestných šiitských milícií. Tie podporuje Irán a stoja de facto mimo Abádího kontrolu, hoci je vrchným veliteľom ozbrojených síl v Iraku.
V minulých dňoch sa objavila séria správ o aktoch pomsty šiitských bojovníkov na sunnitských civilistoch, ktorí údajne podporovali IS. Politici z regiónu a obrancovia ľudských práv hovoria o zabíjaní sunnitov, stovkách zatknutých a mučení.

Politická porážka?
Prospech by z toho mohol mať predovšetkým jeden: sunnitský Islamský štát. Už v minulosti prispela politika šiitských strán k prehĺbeniu nedôvery sunnitov v ich vládu, a postarala sa tak extrémistom o prísun nových stúpencov. Inštitút pre štúdium vojny vo Washingtone preto varuje, že prítomnosť šiitských milícií "by mohla zmariť kampaň proti IS a snahy vlády o zmierenie so sunnitmi". Vojenskí experti preto požadujú: "Milície musia stiahnuť".
Experti sa obávajú, že vojenské víťazstvo by sa mohlo zmeniť na politickú porážku. Napríklad znalec blízkovýchodnej problematiky Marc Lynch z Washingtonu preto požaduje, aby iracká vláda prezentovala vstup do Fallúdže "ako národné, nie šiitske víťazstvo" a chránila sunnitských civilistov.
Americký historik špecializujúci sa na Blízky východ Juan Cole tiež dôrazne nalieha na zmierenie medzi šiitmi a sunnitmi, aby bolo skutočne možné odstaviť IS.
Islamskému štátu a jeho kalifátu vojensky nedáva veľké šance na prežitie, zároveň ale varuje: "Ako vládnemu útvaru by som už IS nedal viac ako jeden rok. Ako teroristická organizácia ale môže byť dlhoveká a smrteľná zároveň."