SME

V prípade brexitu môže Luxembursko prevziať časť finančného diania

O Luxembursko momentálne prejavujú záujem niektoré čínske banky.

Luxemburský minister financií Pierre Gramegna.Luxemburský minister financií Pierre Gramegna. (Zdroj: TASR/A/P)

BRUSEL. Luxemburská vláda oficiálne tvrdí, že dúfa, že Spojené kráľovstvo zostane aj po štvrtkovom referende v EÚ, v zákulisí sa však vedú rokovania, aby v prípade brexitu Luxembursko - jedna zo šiestich zakladajúcich krajín dnešnej Európskej únie - neprepáslo finančnú príležitosť, ktorá sa ponúkne po odchode Británie. Uviedla to v pondelok belgická tlačová agentúra Belga.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Krajina by mohla získať

"Novinári sa ma pýtajú, či odchod londýnskeho finančného centra z EÚ neposkytne impulz pre finančné centrum luxemburské," citovala Belga slová luxemburského ministra financií Pierra Gramegnu.

SkryťVypnúť reklamu

Gramegna povedal, že "nesúhlasí s touto analýzou", zároveň však vyjadril radosť, že rôzni činitelia uvažujú o Luxembursku ako o potenciálnom novom hlavnom finančnom centre Európy, ak naozaj dôjde k brexitu.

Prečítajte si tiež: Predstavitelia krajín EÚ diskutovali o reakcii na brexit Čítajte 

Luxemburské veľkovojvodstvo všeobecne upozorňuje na to, že EÚ bude bez Spojeného kráľovstva v dlhodobom horizonte "komerčne slabšia".

Na druhej strane by však Luxembursko mohlo odchodom Británie z Únie aj získať, ak dôjde na názory niektorých finančných analytikov, podľa ktorých finančné inštitúcie zakotvené v Londýne - aktívne na jednotnom trhu EÚ - stratia svoj európsky hlas, ak Británia spoločný trh opustí.

Pre londýnske City, kde sú združené najdôležitejšie finančné inštitúcie, je táto otázka veľmi dôležitá. Britské ministerstvo financií odhaduje, že okolo 100 000 pracovných miest v Londýne je priamo spojených s vývozom finančných služieb do EÚ.

SkryťVypnúť reklamu

Brexit, znamenajúci presun niektorých finančných inštitúcií na územie EÚ, by viedol k strate značnej časti týchto pracovných miest.

Luxembursko medzitým zvažuje rôzne scenáre, pripomenula Belga. Bankový sektor v tejto krajine je rozsiahly, sídlo tu má 143 finančných inštitúcií a štát sa pripravuje na vstup ďalších bánk vrátane z krajín mimo EÚ, ktoré teraz sídlia v Londýne.

Ide najmä o bankové inštitúcie z USA, Austrálie, Kanady, Švajčiarska a Turecka.

Kontaktujú ich banky

Výkonný riaditeľ Združenia luxemburských bánk a bankárov (ABBL) Serge de Cillia v tejto súvislosti uviedol, že Luxemburg bude mať v rámci týchto bánk ústredné postavenie, čo znamená, že vyzve medzinárodné finančné skupiny, aby si zriadili svoje európske sídlo práve v Luxembursku, kde už existuje dobre fungujúci bankový sektor.

SkryťVypnúť reklamu

Domáca banková loby by sa chcela zamerať predovšetkým na sektor spravovania majetkov a investičných fondov, pričom klasický bankový sektor by mohol zostať v iných finančných centrách EÚ, napríklad v Paríži.

Francúzska metropola sa podľa agentúry Paris Europlace rovnako teší na to, že v prípade brexitu prevezme časť aktivít londýnskej City.

De Cillia priznal, že luxemburskú stranu už kontaktovali niektoré zahraničné banky, ktoré "sondujú" domáce pomery v tejto oblasti. Podľa britského denníka The Times banky ako J. P. Morgan a HSBC už avizovali prevod svojich činností práve do Luxemburska.

Minister Gramegna pripomenul, že momentálne môže potvrdiť záujem ďalších čínskych bánk o Luxembursko, kde už má sídlo šesť hlavných bánk z Číny.

SkryťVypnúť reklamu

Ide o banky "z druhej ligy", menšieho významu, ktoré čakajú na výsledok britského referenda, kým dokončia svoje plánované zakotvenie na európskom kontinente.

Pre tieto banky je práve Luxembursko hlavným konkurentom Londýna. V Luxemburgu okrem toho už sídli európska centrála mladej Ázijskej investičnej banky pre infraštruktúru.

Nové hlasovanie o nezávislosti

Odchod Británie z EÚ bude viesť k novému referendu o nezávislosti Škótska, uviedol v aktuálnej internetovej diskusii usporiadanej denníkom Daily Telegraph a serverom Huffington Post bývalý predseda škótskej vlády Alex Salmond.

Salmondove vyjadrenia sú v určitom protiklade k postoju súčasnej škótskej premiérky Nicoly Sturgeonovej, ktorá sa sústreďuje výlučne na kampaň za zotrvanie Británie v EÚ a o prípadných politických dôsledkoch brexitu odmieta špekulovať.

SkryťVypnúť reklamu

Na otázku, či by brexit viedol k novému referendu o nezávislosti Škótska, Salmond odpovedal: "Som presvedčený, že ak bude Škótsko hlasovať za, tak áno."

Salmond následne citoval z programového vyhlásenia svojej Škótskej národnej strany (SNP) spred májových škótskych parlamentných volieb, podľa ktorého by mal mať škótsky parlament právo vyhlásiť nové referendum o nezávislosti, ak britské hlasovanie o vystúpení z EÚ zapríčiní odchod Škótska z EÚ "proti jeho vôli."

"Výsledok referenda vopred nepoznáme, vieme však, že SNP dostala na základe tohto programového vyhlásenia v májových voľbách 47 percent hlasov voličov. S týmto referendom, ktoré vyhlásil David Cameron, súhlasilo len 37 percent voličov," povedal Salmond.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa bývalého starostu Londýna a jedného z hlavných obhajcov odchodu Británie z EÚ Borisa Johnsona by sa referendá, ako bolo to o nezávislosti Škótska alebo nadchádzajúce o odchode Británie z EÚ, mali konať len raz za život.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 29 995
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 405
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 543
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 905
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 248
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 063
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 830
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 792
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Montreal Canadiens - Philadelphia Flyers: ONLINE prenos zo zápasu základnej časti NHL. Hrá aj Juraj Slafkovský.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu zámorskej NHL: Montreal Canadiens - Philadelphia Flyers.


Tomáš Záborský a František Gajdoš v zápase štvrťfinále play off hokejovej Tipos extraligy medzi HK Poprad - HK Nitra.

Pozrite si prehľad športových udalostí v piatok 29. marca. Aký je program dňa?


Viliam Čacho.

Vypočujte si piatkovú časť denného športového podcastu portálu Sportnet.sk, v ktorom si zhrnieme to najdôležitejšie, čo sa udialo v športovom svete.


Slovenský stredopoliar Stanislav Lobotka v zápase proti Nórsku.

Futbalisti odohrali prvé zápasy v príprave na EURO.


SkryťZatvoriť reklamu