Jakarta/Káhira 20. apríla (TASR) - Moslimskí lídri vyzvali dnes nového pápeža, aby rozvíjal dedičstvo svojho predchodcu budovaním mostov medzi oboma náboženstvami a prispením k vyhnutiu sa náboženskému krviprelievaniu.
Činitelia a vzdelanci v arabskom svete by okrem pokračovania v úsilí o porozumenie od Benedikta XVI. privítali, aby svojim vplyvom pomohol ukončiť arabsko-izraelský konflikt a zasadzoval sa za vytvorenie palestínskeho štátu.
Konzervatívny nemecký kardinál Joseph Ratzinger, ktorý sa v utorok stal nástupcom zosnulého pápeža Jána Pavla II., preberá pápežský stolec v čase zvýšeného napätia medzi tradične kresťanskými krajinami a islamským svetom.
"Dúfam, že nový pápež bude kráčať v stopách svojho predchodcu a snažiť sa priniesť svetu mier," uviedol pakistanský islamský duchovný a politik Hafiz Hussajn Ahmed.
Premiér prevažne moslimskej Malajzie Abdullah Ahmad Badáwí vyjadril nádej, že islamský svet bude pracovať s novým pápežom a "splodí väčšiu dôveru a trvalý mier medzi veriacimi všetkých náboženstiev sveta".
Podľa egyptského koptského intelektuála Milada Hannu by sa mal pápež usilovať o kompromisné riešenie citlivej otázky Jeruzalema, ktorý chcú za metropolu Palestínčania i Izraelčania.
Palestínčania aj Izraelčania vyslovili na adresu Jána Pavla II. po jeho smrti slová chvály. Prvý známy pápež, ktorý vkročil do mešity, sa v marci 2001 vydal na sedemdňovú miléniovú púť po izraelských a palestínskych územiach.
Ján Pavol II. si medzi moslimskými vodcami vybudoval renomé kresťana, ktorý odsudzuje násilie bez ohľadu na jeho politické aspekty, vyslovuje podporu Palestínčanom a postavil sa proti vojne v Iraku v roku 2003.
Ratzinger si po prvý raz získal pozornosť ako liberálny teologický poradca 2. vatikánskeho koncilu (1962-1965). Vo svetle rastúceho sekularizmu sa však stával konzervatívnejším a ako jeho predchodca bol neochvejným zástancom katolíckej ortodoxie.
Podľa niektorých kresťanských kritikov doterajšie ekumenické postoje Ratzingera naznačujú, že nebude pri budovaní mostov natoľko schopným ako Ján Pavol II., ktorý zanechal mimoriadne dedičstvo v oblasti dialógu medzi náboženstvami.
Americký prezident George W. Bush rozhneval moslimov, keď po útokoch z 11. septembra 2001 spočiatku hovoril o "križiackej výprave" proti terorizmu.
"Pre získanie súhlasu a podpory Európanov bola táto vojna zobrazená ako križiacka výprava. Dúfame, že pápež sa bude snažiť vymazať tento dojem," vyhlásil Ahmed, zástupca parlamentného lídra pakistanskej moslimskej koalície Muttahída Madžlise Amal.
Kresťania a moslimovia tvoria podľa odhadov polovicu svetovej populácie.