ŽENEVA. Humanitárna organizácia Lekári bez hraníc (MSF) v piatok oznámila, že už nebude prijímať finančné dary od Európskej únie ani jej členských štátov, čím chce protestovať proti čoraz reštriktívnejšej migračnej politike Únie.
"Lekári bez hraníc nebudú prijímať dotácie od inštitúcií a vlád, ktorých politika pácha tak veľa škôd," uviedol podľa agentúry DPA generálny tajomník Jérôme Oberreit.
EÚ dosiahla v marci s Tureckom prelomovú dohodu, na základe ktorej sú do Turecka vracaní migranti, ktorí odtiaľ po 20. marci dorazili na grécke ostrovy. Lekári dokument kritizujú a tvrdia, že preň uviazlo v Turecku približne osemtisíc ľudí.

Súkromné zdroje
Humanitárna organizácia, ktorá za posledný rok a pol poskytla v Európe a Stredozemnom mori lekársku pomoc približne 200-tisíc migrantom, rovnako nesúhlasí ani s plánmi EÚ uzavrieť podobné migračné dohody s africkými či blízkovýchodnými krajinami.
Aktivity organizácie sú z 92 percent financované zo súkromných zdrojov. Od Európskej únie a jej členských krajín dostala organizácia vlani finančné príspevky vo výške 43,8 milióna eur.
Humanitárne aktivity to neovyplvní
Európska komisia uviedla, že toto rozhodnutie MSF "berie na vedomie".
"MSF nie je realizačným partnerom humanitárnej pomoci EÚ v Turecku a nepredložila ani nijakú žiadosť o financovanie svojich aktivít v Turecku. Takže naša humanitárna pomoc utečencom v Turecku (týmto rozhodnutím) ovplyvnená nebude," uviedol podľa agentúry DPA hovorca EK Margaritis Schinas.
Komisia bola podľa Schinasových slov zároveň informovaná o tom, že rozhodnutie MSF neprijímať finančné dary od EÚ sa týka výlučne Turecka a nebude mať vplyv na ďalšie humanitárne projekty tejto organizácie prebiehajúce v iných častiach sveta, na ktorých sa už EÚ finančne podieľa.