LONDÝN. Zavraždená britská poslankyňa Jo Coxová sa pred časom obrátila na políciu po tom, ako dostala "výhražné oznámenia".
Uviedla to podľa agentúry Reuters britská polícia. Spresnila, že pri vyšetrovaní jej sťažnosti v marci zatkla a pokarhala jedného muža. Nebol to však ten, ktorého zadržala po štvrtkovej vražde.

Útočník bol zrejme duševne chorý
Coxovú, ktorá podporovala zotrvanie Británie v Európskej únii, napadol útočník na ulici v jej volebnom okrsku v meste Birstall neďaleko Leedsu.
Policajti krátko po útoku zadržali 52-ročného muža považovaného za útočníka. Denník The Sun napísal, že zadržaným je "duševne chorý" Tommy Mair, ktorý od smrti svojej babičky pred 20 rokmi žil v ústraní a podstúpil dlhšiu psychiatrickú liečbu.
Podľa niektorých britských médií je na vine agresívny tón kampane pred referendom o členstve krajiny v EÚ, ktoré sa uskutoční 23. júna.
Svedkovia podľa médií počuli muža pri útoku kričať Britain First (Británia na prvom mieste), čo je okrem iného aj označenie krajne pravicového zoskupenia usilujúceho o odchod Británie z EÚ. Zástupcovia odchodu (takzvaného brexitu) aj stúpenci členstva okamžite pozastavili kampaň, ktorá bude pokračovať najskôr cez víkend.

Vraždu odsúdili
Britské noviny bez ohľadu na svoje politické preferencie a postoje k brexitu vraždu 41-ročnej matky dvoch detí zhodne odsúdili.
"Ide o útok proti ľudskosti, ideálom a demokracii," napísal napríklad denník The Guardian. Komentáre volajú po čo najrýchlejšom vyšetrení smrti poslankyne a lepšej ochrane britských zákonodarcov. Coxová sa stala terčom streľby a útoku nožom pri knižnici, kde sa pravidelne stretávala s voličmi.
K množstvu britských a zahraničných politikov, ktorí Coxovej vraždu odsúdili, sa pridala aj nemecká kancelárka Angela Merkelová. S ohľadom na blížiace sa referendum je podľa nej potrebné "príšerné a dramatické" zabitie poslankyne vyjasniť čo najskôr. Avšak zdôraznila, že v tomto štádiu nechce vraždu spájať so štvrtkovým referendom.
Británia sa spamätáva z útoku
Na pamiatku poslankyne na sídle britského premiéra, Buckinghamskom paláci, ako aj paláci Holyroodhouse v Edinburghu vejú zástavy zvesené na pol žrde.
Ako informovala BBC, pred poslaneckú kanceláriu, kde sa útok odohral, ľudia stále prinášajú kvety, odkazy a zapaľujú sviečky.
Vo štvrtok večer sa v tamojšom kostole sv. Petra konala spomienková omša za zavraždenú poslankyňu. Kostolné zvony zazneli 42-krát: za každý rok života Coxovej, ktorá by na budúci týždeň oslávila svoje 42. narodeniny.
Vigília za Coxovú sa vo štvrtok slávila aj pred budovou parlamentu v Londýne.
Skupina psychiatrov, ktorá spolupracovala s ministerstvom vnútra, nedávno oznámila, že zastrašovanie alebo agresívne správanie zažili štyria z piatich členov britského parlamentu. V dôsledku toho sa niektorí z nich obávajú vystúpení na verejnosti.
Poslanec Konzervatívnej strany Gavin Barwell pre denník Evening Standard uviedol, že skoncoval so svojou "politikou otvorených dverí pre voličov" po tom, ako ho v uliciach Croydonu nožom ohrozoval rozzúrený muž.
Dodal však, že stretnutia s voličmi sú nevyhnutnou súčasťou práce poslanca, aj keď sa konajú na nezabezpečených miestach: uliciach, trhoch, mítingoch.
"Ak by sme sa zatvorili pred verejnosťou, bolo by to zlé pre našu demokraciu. Tú hrozbu, žiaľ, nemožno eliminovať," dodal podľa BBC.
Blízko k americkým rasistom
Americká ľudskoprávna organizácia v piatok informovala, že muž má spojenie s americkou rasistickou organizáciou.
The Southern Poverty Law Center podľa agentúry AP informovalo, že má záznamy, ktoré svedčia o tom, že zadržaný Thomas Mair je podporovateľom Národnej aliancie. Mair si údajne v roku 1999 zaobstaral od Národnej aliancie brožúru, ktorá obsahovala aj návod na zostrojenie pištole.
Agentúra AP uviedla, že Mair zatiaľ nebol obvinený. Polícia Západného Yorkshiru ešte neinformovala o motívoch jeho činu.
Národnú alianciu založil fyzik, spisovateľ a ideológ krajnej pravice William Pierce. Aliancia má v programe segregáciu príslušníkov belošskej rasy a boj za jej ochranu. Udržiava kontakty s Americkou nacistickou stranou.
Pierceova kniha The Turner Diaries (Turnerove denníky), ktorú publikoval pod pseudonymom Andrew MacDonald, najmä popisy atentátov v nej, poslúžila údajne viacerým páchateľom neskorších teroristických útokov ako zdroj inšpirácie.
Jedným z nich bol aj Timothy McVeigh, ktorý pri útoku z roku 1995 v Oklahoma City zabil 168 ľudí.
Varujú pred špekuláciami
Šéfovia krajne pravicových strán z Francúzska a Rakúska varovali pred náznakmi, že poslankyňa sa stala obeťou útoku kvôli svojej podpore zotrvania Británie v EÚ a promigračnej politike.
Predsedníčka francúzskeho Národného frontu Marine Le Penová uviedla, že "nie je veľmi vhodné využívať túto dramatickú udalosť" na takéto špekulácie.
Jej rakúsky kolega Heinz-Christian Strache zasa vyhlásil, že jeho Slobodná strana Rakúska (FPÖ) je proti "akémukoľvek extrémizmu".
Obaja uvedení politici sa zúčastňujú vo Viedni na stretnutí šiestich populistických a euroskeptických strán, ktoré pod názvom Vlastenecká jar organizuje práve Stracheho strana.
Le Penová, Strache i líder Alternatívy pre Nemecko (AfD) Marcus Pretzell žiadajú od EÚ reformy, ktoré by viedli k posilneniu rozhodovacích práv členských štátov EÚ a k oslabeniu vplyvu bruselských inštitúcií EÚ v rozhodovacom procese.
Mimoriadna schôdza parlamentu
Britská vládnuca Konzervatívna strana sa dohodla na zvolaní parlamentu, ktorý má prestávku v rokovaniach, na pondelok, aby vzdal poctu Jo Coxovej. Stalo sa tak na podnet opozičnej Labouristickej strany.
"Na pamiatku Jo nedovolíme ľuďom, ktorí šíria nenávisť a jed, aby rozdelili našu spoločnosť, posilníme našu demokraciu, posilníme našu slobodu slova," citovala labouristu Jeremyho Corbyna BBC.