ORLANDO, NEW YORK. Americký prezident Barack Obama sa vo štvrtok v meste Orlando na Floride stretol s preživšími a rodinami ľudí, ktorí padli za obete počas útoku na nočný gay klub, pri ktorom v noci na nedeľu zastrelil Američan afganského pôvodu Omar Mateen 49 ľudí. Informuje o tom agentúra Reuters.
Hneď po prílete sa Obama na pristávacej dráhe objal so starostom Orlanda Buddym Dyerom. Následne sa presunul do centra mesta na stretnutie s rodinami zavraždených. Obamu sprevádzal aj viceprezident Joe Biden.
Stovky ľudí sa zhromaždilo v okolí domáceho štadióna basketbalového klubu Orlando Magic - Amway Center, zatiaľ čo prezident vnútri vyjadroval príbuzným obetí úprimnú sústrasť.

Obama: Musíme urobiť viac
Biely dom povedal, že cieľom tejto návštevy je ukázať podporu USA pre LGBT komunitu v Orlande.
Obama povedal, že USA musia zastaviť ozbrojené útoky and bojovať proti "doma vypestovanému" terorizmu. Narážal tým na to, že strojcovia posledných dvoch teroristických útokov na americkej pôde v Orlande a San Bernardine boli americkí občania.
"Musíme robiť viac, aby sme predchádzali takýmto udalostiam. Naša armáda a spravodajské zložky na to samy nebudú stačiť," poznamenal Obama. Dodal, že USA až príliš ľahko umožňujú psychicky narušeným a nazlosteným ľuďom získavať tak silné zbrane, akou je aj útočná puška, ktorú útočník pri čine použil.
Podľa amerických médií ide o najzávažnejší útok na americkej pôde od teroristických útokov z 11. septembra 2001 a o najrozsiahlejší strelecký masaker v moderných dejinách krajiny. Útočník zahynul pri prestrelke s príslušníkmi amerického špeciálneho komanda SWAT.
Loading
...
Podporu vyjadrili aj v OSN
Americká veľvyslankyňa pri OSN Samantha Powerová spolu s ďalšími 16 veľvyslancami pri OSN v piatok navštívili pamätný gay bar Stonewall Inn v New Yorku, v ktorom sa začala písať novodobá história práv gejov, a zaviazali sa k zvýšeniu úsilia v boji za práva LGBT komunity. Informovala o tom agentúra AP.
Stojac pri bare, ktorý bol dejiskom policajnej razie v 1969, ktorá spustila vlnu nepokojov a vyburcovala do boja za práva gejov, Powerová povedala, že byť niekým z LGBT komunity je v mnohých krajinách kriminalizované. Milovať niekoho, kto je rovnakého pohlavia, je v niektorých štátoch trestané dokonca smrťou.
Holandský veľvyslanec pri OSN Karel van Oosterom povedal, že nedeľný útok v nočnom gay bare v Orlande len ukázal zraniteľnosť, ktorú musíme nevyhnutne odstrániť.