ŠEN-JANG. Nemecka kancelárka Angela Merkelová v utorok v závere svojej trojdňovej návštevy Číny vyzdvihla dohodu o kybernetickej bezpečnosti, ktorú tieto krajiny medzi sebou uzavreli.
Zaviazali sa v nej, že nebudú podnikať priemyselnú špionáž "pre svoje spoločnosti alebo komerčné sektory" ani "vedome podporovať" takéto aktivity, informovala tlačová agentúra DPA.
Významný politický signál
Dodržiavanie novej dohody má zaistiť kontrolný mechanizmus, ktorý obe krajiny vytvoria. Nemecká strana označila podľa DPA tento krok za "významný politický signál" po istom otáľaní na čínskej strane.
Podpísaný dokument ide nad rámec podobných dohôd, ktoré má Čína s USA a Britániou.
Merkelová opakovane zdôraznila, že kybernetická bezpečnosť a ochrana pred hakermi sú kľúčové pre priemyselnú spoluprácu v digitálne prepojených výrobných procesoch.
Vyzvala na upokojenie
Nemecká kancelárka ukončila v utorok svoju návštevu Číny prehliadkou výrobného závodu automobilky BMW v meste Šen-jang na severovýchode krajiny.
Predtým sa v pondelok, po konzultáciách na vysokej úrovni o nadbytku čínskeho exportu ocele, stretla v Pekingu s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom.
Čínsko-nemecké konzultácie Merkelovej s premiérom Li Kche-čchiangom boli zamerané na pokračujúci spor ohľadne odmietnutia EÚ označiť Čínu za trhovú ekonomiku. Kancelárka prisľúbila, že Nemecko zaujme v tejto veci úlohu sprostredkovateľa a vyzvala na upokojenie.
S hostiteľmi hovorila aj o územných sporoch Číny v Juhočínskom mori. Obe delegácie sa zhodli, že spory treba riešiť pokojnou cestou, dodala DPA.