BRATISLAVA. Projekt jednotnej Európy, mnohými ospevovaný ako garant stability v Európe, takéto niečo ešte nepoznal. Po rokoch diskusií o tom, ako rýchlo sa má Európska únia rozširovať, jedného zo svojich najsilnejších členov možno stratí.
Tak ako by Európa historicky nebola rovnakou bez Británie, nebude rovnakou ani Európska únia po prípadnom odchode Britov. Tí nebudú 23. júna hlasovať len o svojej krajine, ale aj o zvyšných 27 členoch spolku.
Bude sa rozhodovať aj o utečencoch, ktorí veria, že cesta do Európskej únie je pre nich aj cestou za svojimi rodinami, ktoré žijú v Británii. O slovenských občanoch, ktorí už pracujú alebo sa chystajú pracovať do Londýna. O mladých Európanoch, ktorí využívajú program Erazmus, aby študovali v iných členských štátoch.
O tom, či bude Európa schopná čeliť terorizmu vďaka efektívnemu získavaniu a spracovaniu spravodajských informácií. Či bude schopná odolávať rastúcemu tlaku Ruska. O tom, či budú veľkí investori ochotní umiestniť kapitál aj mimo Únie.
Toto všetko môže ovplyvniť odpoveď britských občanov na jednoduchú referendovú otázku: Želáte si, aby Veľká Británia ostala súčasťou Európskej únie?
Odsúdení na bezvýznamnosť
Rozhodovať sa bude aj o menej hmatateľných témach. O jednote Európy, solidarite bohatších štátov s chudobnejšími, o historickom odkaze dvoch víťazných svetových vojen.
„V referende 23. júna sa rozhodne, či chceme odsúdiť seba na bezvýznamnosť a Európu na rozdelenosť a slabosť, alebo potvrdíme svoj záväzok voči Európskej únii a posilníme jednotu nášho kontinentu v súčasnom nebezpečnom svete,“ odkázali voličom v otvorenom liste britskí historici.
Toto sú však rovnako ako tvrdenia zástancov brexitu, že Briti si musia zobrať späť kontrolu nad svojou krajinou, pomerne nejasné vyjadrenia. Čo by teda naozaj znamenalo, keby Británia v najbližších rokoch naozaj vystúpila z Európskej únie?