Vatikán 20. apríla (TASR) - Zvolenie nemeckého kardinála Josepha Ratzingera za pápeža vyvoláva aj v cirkevných kruhoch rozdielne reakcie: kým niektorí sa obávajú jeho "konzervativizmu", iní vyzdvihujú jeho vzdelanosť a tesnú spoluprácu so zosnulým Jánom Pavlom II.
Hlava anglikánskej cirkvi, arcibiskup z Canterbury Rowan William sa teší na stretnutie s novým pápežom a ich spoluprácu pri budovaní porozumenia medzi cirkvami v službe evanjeliu a v záujme dosiahnutia jednoty kresťanov.
Patriarcha ruskej pravoslávnej cirkvi Alexij II. dnes pápežovi Benediktovi XVI. zablahoželal k zvoleniu a vyzval ho pomôcť pri zlepšovaní vzťahov medzi oboma kresťanskými cirkvami rozdelenými schizmou v roku 1054. Obe cirkvi by podľa neho mali využiť svoju autoritu a vplyv a spojiť svoje úsilie pri šírení kresťanských hodnôt v modernom svete. "Sekulárny svet stratil duchovnosť a ako nikdy doteraz potrebuje naše spoločné svedectvo viery," zdôraznil patriarcha.
Alexij II. mal veľmi chladné vzťahy s Jánom Pavlom II., ktorý - ako Poliak - brojil proti sovietskemu impériu a zaslúžil sa o jeho pád. Napriek niekoľkým ústretovým gestám Vatikánu ruská pravoslávna cirkev Jánovi Pavlovi II. neumožnila návštevu postkomunistického Ruska, čo zdôvodňovala nežiaducim pôsobením katolíckych misionárov vo väčšinovo pravoslávnom Rusku, ako aj zriaďovaním biskupstiev.
Podľa teológa Andreja Kurajeva z pravoslávneho Inštitútu sv. Tichona s Ratzingerom ako presvedčeným konzervatívcom sa bude pravoslávnej cirkvi komunikovať ľahšie ako s Jánom Pavlom II. Vďaka nemeckej národnosti by Benedikt XVI. mohol byť otvorenejší zlepšeniu vzťahov ako Ján Pavol II., čo vyplýva aj zo vzťahu nemeckých veriacich k Rusku, ktorý je odlišný od Poliakov považujúcich Rusko za symbol agresie, dodal teológ. Na základe toho sa Kurajev domnieva, že príchodom Benedikta XVI. sa psychologická atmosféra v dialógu zásadne zmení.
Prelát katolíckeho hnutia Opus Dei Javier Echevarria v reakcii na zvolenie nového pápeža povedal, že je to chvíľa veľkej radosti pre celú cirkev. "Katolíci celého sveta by mali vzdávať Bohu vďaku za dar nového pápeža Benedikta XVI.," povedal.
Hovorca francúzskej biskupskej konferencie a Ratzingerov bývalý žiak Stanislas Lalanne charakterizoval nového pápeža ako muža jasných vyhlásení, výnimočnej inteligencie, hlbokých znalostí a hlbokej viery a so schopnosťou prihovárať sa jednoduchým jazykom.
Lalannov kolega zo Španielska Juan Antonio Martínez Camino označil Benedikta XVI. za "človeka veľkého teologického a ľudského kalibru, teológa a filozofa, ktorý ako málokto rozumie rozmýšľaniu moderného človeka".
Biskup Wolfgang Huber, hlava protestantskej cirkvi v Nemecku, sa o Benediktovi XVI. vyjadril ako o veľkom dare pre ekumenizmus, keď človek s takými teologickými skúsenosťami, vedomosťami a múdrosťou prichádza do pápežského úradu. Poznamenal však, že v ostatných rokoch Ratzinger pristupoval k ekumenizmu so značnými predsudkami, preto vyjadril nádej, že v hodnosti pápeža sa tento jeho postoj zmení.
Riaditeľ nemeckej ekumenickej skupiny Kirche von Unten Bernd Göring označil voľbu za katastrofu. Je pritom presvedčený, že v nadchádzajúcich rokoch od neho nemožno očakávať žiadnu reformu a od cirkvi sa odvráti ešte viac ľudí.
Argentínsky teológ Ruben Dri považuje Ratzingerovo zvolenie za triumf dogmatiky a kapitalistickej pravice. Preňho osobne je to najhoršia z volieb, lebo sa v nej spája to najhoršie z pápežstva Jána Pavla II. bez jeho najlepších vlastností, ako bola charizma alebo politické skúsenosti.
Podľa Leonadra Boffa, brazílskeho teológa hlásiaceho sa k ľavicovej teológii oslobodenia, bude Latinska Amerika pre nového pápeža zdrojom problémov, lebo budúcnosť cirkvi závisí práve od tohto kontinentu.
Jurandirovi Araujovi z afro-brazílskej sekcie brazílskej biskupskej konferencie sa Benedikt XVI. zdá príliš konzervatívny. "Našťastie, Duch Svätý mu môže pomôcť zmeniť sa. Čakali sme osobnosť ako Ján Pavol," dodal.
Havanský pomocný biskup Alfredo Petit ocenil ako primerané dobe meno, ktoré si zvolil nový pápež, lebo Benedikt XV. bol pápežom, ktorý bojoval za nastolenie mieru a spravodlivosti po prvej svetovej vojne. "Myslím, že podobný program bude mať aj Benedikt XVI.," vyhlásil.
Čílsky jezuita Antonio Delfau sa domnieva, že štýl Benedikta XVI. bude odlišný od Jána Pavla II. Ratzinger bol architektom veľkých dokumentov ohľadom teológie oslobodenia. V prvom ho odsúdil, neskôr v ňom našiel aj pozitíva. Ratzinger je nepochybne za mnohými doktrinálnymi vyhláseniami Jána Pavla II., i keď to bol muž s vlastnými názormi, vysvetlil Delfau.
Redaktor argentínskeho katolíckeho magazínu Criterio José María Poirier na margo voľby Nemca za pápeža poznamenal, že Európania majú často univerzálnejšiu víziu ako Latinoameričania. Ratzinger podľa neho Latinskú Ameriku pozná veľmi dobre. Poznamenal však, že od Benedikta XVI. nemožno očakávať prekvapenia ihneď, lebo "je to opatrný muž. Muž dlhého mlčania a láskavých slov, muž rozjímania a rozmýšľania."
Telavivský hlavný rabín Israel Meir Lau označil nového pápeža za veľkého priateľa židov a vyjadril nádej, že bude pokračovať v ceste priateľstva k židom na celom sveta, a hlavne v Izraeli, na ktorú sa vydal jeho predchodca Ján Pavol II.
Podľa amerického rabína Davida Rosena kardinál Ratzinger už ukázal hlbokú oddanosť pokračovať v katolícko-židovských vzťahoch, preto sa teší na spoluprácu s ním.
Výkonný tajomník indickej biskupskej konferencie Henry DďSouza vyhlásil: "Od nového pápeža očakávame mier a zmierenie medzi kultúrami a náboženstvami. Je to vznešená osobnosť, je to intelektuál s hlbokou spiritualitou a láskou".
Tajomník indickej náboženskej komisie Mani Mekkunnel sa domnieva, že zvolenie kardinála Ratzingera "je dobré pre Indiu. Väčšine možno nevyhovuje, ale ostatní môžu povedať: Vďaka Bohu, cirkev je zachránená."
S nádejou, že nový pápež bude pokračovať v medzináboženskom dialógu ako Ján Pavol II., prijal zvolenie nového pontifika aj vodca najväčšej moslimskej komunity v Indonézii Masduki Baidlowi.
Sklamanie nad voľbou však vyjadril juhoafrický anglikánsky arcibiskup Desmond Tutu. Ratzinger je podľa neho striktný konzervatívec, ktorý nekráča s dobou. Hoci Tutu dúfal, že by kardináli mohli zvoliť afrického pápeža, považuje európsky pôvod novej hlavy rímskokatolíckej cirkvi za menej dôležitý ako jeho konzervatívne názory.
Aj napriek silnému konzervativizmu Ratzingera biskup z Juhoafrickej republiky však verí, že Benedikt XVI. napokon zruší zákaz cirkvi týkajúci sa používania kondómov, čo mnohí experti i africkí vládni predstavitelia považujú za jeden z najlepších spôsobov na zastavenie šírenia HIV/AIDS po africkom kontinente.
V Senegale, kde sa 95 percent obyvateľstva hlási k islamu, reagoval na správy z Vatikánu Michel Kama, duchovný správca dakarskej katedrály. Podľa jeho názoru je Benedikt XVI. konzervatívny v tom najlepšom zmysle tohto slova. Okrem toho vyjadril presvedčenie, že bude pokračovať v práci Jána Pavla II., hlavne pokiaľ ide o dialóg medzi kresťanmi a moslimami.
1 20 pel ed