BRATISLAVA. Je to nekonečná debata a aspoň v prípade Spojených štátov sa podľa expertov mala už dávno skončiť.
Objavuje sa vždy, keď sa krajina spamätáva z ďalšej masovej streľby. Tá debata je po nedeli späť – rozprúdila ju masová streľba v Orlande, kde útočník povraždil 50 ľudí. Ide o vôbec najkrvavejšiu podobnú udalosť v novodobej histórii Spojených štátov.
Američania sa už tradične rozdelili na dva nezmieriteľné tábory – prívržencov prísnejšej kontroly zbraní a ľudí, ktorí sa odvolávajú na ústavné práva a vlastníctvo zbrane považujú za takmer posvätné.
Aké sú najväčšie mýty, ktorými operujú zástancovia zbraní? Väčšina z nich je podľa vedcov iracionálna. „Môžeme si vaše argumenty opakovať stále dokola aj v spánku,“ napísal v dávnejšom komentári magazín Rolling Stone. „Ale tým sa nezväčšia ani o centimeter.“

Čím viac zbraní, tým viac masových strelieb
Štúdie, ktoré by dokázali príčinnú súvislosť medzi počtom zbraní a počtom masových strelieb, neexistujú. Existujú však stovky takých, ktoré hovoria minimálne o nepriamej súvislosti. Teda napríklad o tom, že čím je v krajine viac zbraní, tým viac je tam vrážd.
Už z letmého pohľadu na štatistiky je to niečo, čo špeciálne v prípade Spojených štátoch platí minimálne dvojnásobne.
Z údajov za rok 2015 vyplýva, že medzi takzvanými rozvinutými krajinami Spojené štáty suverénne kraľujú rebríčku v počte zbraní v prepočte na obyvateľov. Na každých sto Američanov tam pripadá až 88 pištolí, pušiek či športových vzduchoviek (najviac je pištolí). Vo Švajčiarsku je to napríklad 45 zbraní ale vo Veľkej Británii len šesť.