ORLANDO. V klube Pulse boli dve hodiny po polnoci a tanečný parket stále plný. V jednom z najpopulárnejších gay klubov vo floridskom Orlande sa aj v čase posledných objednávok tiesnili stovky mužov a žien.

Streľbu si pomýlili s pyrotechnikou
Dj Ray Rivera náhle začul tri praskavé zvuky, podobné výbuchom zábavnej pyrotechniky. Stíšil hudbu a potom to počul znova. Boli to výstrely, opisuje osudnú noc v Orlande denníku The Washington Post.
"Vypol som hudbu a vidím, ako prakticky všetci utekajú preč," povedal Rivera novinám Orlando Sentinel.
"Bol to úplný chaos." Rivera sa prikrčil za svojím pultom kde sa k nemu pripojilo niekoľko návštevníkov. Akonáhle streľba na chvíľu prestala, Rivera ich vyzval, aby spoločne s ním ušli z klubu.
Jeden z pravidelných návštevníkov Chris Hansen si spočiatku myslel, že praskavé zvuky patrili k hudbe. "Išlo to skoro do rytmu," povedal neskôr.

Loading
...
Islamský štát sa k útoku oficiálne neprihlásil
To už do ľudí v klube strieľal poloautomatickou puškou 29-ročný Omar Mateen, ktorý sa narodil v USA, jeho rodičia sú ale z Afganistanu.
Rozhlasová stanica al-Baján, ktorá je považovaná za blízku Islamskému štátu, v pondelok vo svojom vysielaní zverejnila vyhlásenie, podľa ktorého streľbu v nočnom bare v americkom Orlande spáchal vojak kalifátu.
Agentúra AP konštatuje, že postoj tohto rozhlasového vysielača je oportunistický, keďže Islamský štát sa zatiaľ k zodpovednosti za útok v Orlande oficiálne neprihlásil.
Loading
...
Loading
...
Vo vyhlásení zverejnenom rádiom al-Baján sa uvádza, že "Alah umožnil bratovi Omarovi Mateenovi, jednému z vojakov kalifátu v Amerike, aby spáchal ghazwu (termín používaný islamistami pre útok), počas ktorej sa dostal do nočného klubu sodomitov v meste Orlando a zabil a zranil viac ako 100 z nich".
Klub má dve hlavné sály. Keď je večer vypredaný, je v nich veľmi málo voľného priestoru. "Ak tam dôjde k strieľaniu, nie je ťažké dostať každého," povedal denníku Miami Herald bývalý zamestnanec klubu Alex Choy.
Hansen, ktorý si streľbu pomýlil s hudbou, povedal agentúre AP, že z klubu unikol plížením sa po lakťoch a kolenách.
"Keď som sa dostal cez ulicu, bola tam všade krv. Niekomu som pomáhal, pretože ležal na bruchu a ja som nevedel, či je mŕtvy, alebo živý. Zložil som si šatku a napchal som ju do diery po guľke, ktorú mal v chrbte. Videl som postrelených ľudí. Videl som krv. Dúfate a modlíte sa, aby vás nezastrelili," povedal.

Radikalizoval sa cez internet
Podľa amerického prezidenta Baracka Obamu sa Mateen pravdepodobne inšpiroval propagandou islamského extrémizmu šírenou prostredníctvom internetu.
Po porade s národno-bezpečnostným tímom Obama uviedol, že dosiaľ "nejestvujú jasné dôkazy o tom, že by jeho konanie bolo riadené zvonka" alebo že by bol tento útok súčasťou akéhokoľvek väčšieho teroristického sprisahania.
Čin 29-ročného amerického moslima Omara Mateena označil za ďalší zreteľný príklad "domáceho terorizmu".
Útok v Orlande sa bude podľa šéfa Bieleho domu posudzovať a vyšetrovať ako teroristický prípad a vyšetrovatelia budú skúmať materiály, ku ktorým mal útočník prístup online, aby získali obraz o jeho zmýšľaní.
Loading
...
Obama vyjadril presvedčenie, že tento masaker iba demonštruje potrebu boja proti extrémistickej propagande šírenej online, ako aj nutnosť zasahovať proti terorizmu v zahraničí.
Útok, pri ktorom zomrelo 49 ľudí a 53 utrpelo zranenia, niesol podľa riaditeľa amerického Federálneho vyšetrovacieho úradu (FBI) Jamesa Comeya "známky silného radikalizmu" a pravdepodobne bol inšpirovaný zahraničnou teroristickou organizáciou.
Comey na dnešnej tlačovej besede informoval, že útočník Mateen hovoril v nedeľu skoro ráno trikrát s operátorom núdzovej linky 911.
Počas posledného telefonátu údajne vyjadril vernosť vodcovi extrémistickej organizácie Islamský štát (IS), dodal Comey.
Comey uviedol, že strelca zjavne inšpirovala široká škála internetových stránok navzájom súperiacich teroristických skupín. Okrem IS to údajne boli aj sýrsky front an-Nusra či libanonský Hizballáh.
Komplexnosť siete webov teroristických skupín, ktoré strelec spomenul, iba "prispieva k zmätku ohľadne jeho motívu", dodal.

Návštevníci zostali uväznení v klube
Návštevníci, ktorí ešte boli vnútri, začali cez telefóny podávať svedectvo o masakre. Pred klubom sa zhromaždili ľudia, ktorí hľadali svojich priateľov a príbuzných.
Rukojemník, ktorý si hovoril Jeff Xcentric Lords, napísal na facebooku, že bol postrelený. "Strácam krv, všetkých vás milujem..."
Okolo piatej hodiny rannej jednotka SWAT prenikla do klubu a strelca v prestrelke zneškodnila. "Strelec vnútri klubu je mŕtvy," hlásila orlandská polícia 5:53 miestneho času.
Polícia najprv hovorila o 20 mŕtvych. Po pár hodinách počet obetí vzrástol na 49 a 53 ľudí bolo zranených, mnohí z nich veľmi vážne. 39 ľudí zomrelo v klube, dvaja vonku a zvyšok v nemocniciach alebo na ceste do nich. Polícia teraz postupne zverejňuje mená obetí.

Navštívil Saudskú Arábiu
Strelec z floridského nočného klubu Omar Mateen navštívil v rokoch 2011 a 2012 dvakrát Saudskú Arábiu a zavítal aj do Spojených arabských emirátov.
Uviedlo to niekoľko amerických médií s odvolaním sa na úrady. V jednom prípade vykonal púť do Mekky, ďalšie detaily nie sú známe.
Americká polícia ho po jednej z návštev Saudskej Arábie podľa televízie CBS preverovala.
Podľa reportéra televízie CNN ešte nie sú dôkazy, že by bol v priamom spojení s teroristickou organizáciou Islamský štát (IS).