KODAŇ. Pre štrajk švédskych pilotov požadujúcich vyššie platy musela letecká spoločnosť Scandinavian Airlines (SAS) zrušiť takmer 160 na v sobotu plánovaných letov. Výpadok postihne približne 20-tisíc cestujúcich, uviedla agentúra AP.
Spoločnosť upozornila, že štrajk naruší výhradne lety švédskych pilotov, pričom ostatné linky výpadky nepocítia. Odborový zväz švédskych pilotov požaduje celkové zvýšenie platov o 3,5 percenta, zatiaľ čo SAS im doposiaľ prisľúbila len 2,2-percentné zvýšenie.
Obe strany "bohužiaľ neboli schopné dospieť k dohode" uviedla viceprezidentka SAS Karin Nymanová. Štrajku, ktorý sa začal v noci na sobotu, sa nezúčastňujú nórski a dánski piloti SAS.
Scandinavian Airlines je národným dopravcom v Dánsku, Nórsku a Švédsku a zároveň najväčšou leteckou spoločnosťou v Škandinávii.