PRAHA. Začalo to ako snaha o reformu polície a stala sa z toho politická kauza, ktorá otriasa českou vládnou koalíciou. Lidové noviny minulý týždeň prišli so správou, že policajný prezident Tomáš Tuhý pripravuje zlúčenie dvoch vyšetrovateľských útvarov. Podľa Lidových novin ide o snahu zbaviť sa úspešného šéfa útvaru.
Predseda hnutia ANO Andrej Babiš si začal s predstaviteľmi ČSSD aj ministrom vnútra vymieňať cez médiá ostré odkazy. Babiš nazval situáciu "dosiaľ najväčšou krízou" koalície. ANO podľa jeho slov bude uvažovať o tom, či vo vláde zotrvá.
Útvar, ktorý rozložil vládu
Zlúčenie dvoch policajných útvarov veľkú pozornosť spočiatku nepútalo. No Útvar pre odhaľovanie organizovaného zločinu (ÚOOZ) a jeho predseda Robert Šlachta majú v českej spoločnosti mimoriadnu pozíciu, keďže v posledných rokoch otvorili viaceré, verejnosťou ostro sledované kauzy – medzi inými takzvanú metanolovú kauzu, podozrivé stavebné zmluvy alebo prípad manipulácie s európskymi dotáciami v krajoch.
Najsilnejšiu pozornosť nielen českých médií však ÚOOZ upútal v roku 2013, kedy zatkol šéfku kabinetu vtedajšej vlády a súčasnú manželku Petra Nečasa Janu Nagyovú, troch exposlancov ODS a členov vojenskej rozviedky.
Prípad, ktorý je v Česku známy aj ako Nagygate, viedol k rozpadu Nečasovej vlády. Jednu z najväčších policajných razií v Európe bývalý premiér za ODS vtedy nahnevane označil za politický proces.

Nepripravené plány a unáhlené rozhodnutia
Národná centrála pre boj proti organizovanému zločinu
- Tak znie názov superútvaru, ktorého koncepciu pripravuje policajné prezídium.
- Pod jednou strechou by združoval štyri oddelenia: protiteroristické, protikorupčné, oddelenie boja proti organizovanému zločinu i oddelenie boja proti kyberkriminalite.
- Útvar by pohltil ÚOOZ Petra Šlachtu i Útvar odhaľovania korupcie a finančnej kriminality (ÚOKFK).
- Štruktúry chce vedenie polície začať pripravovať 1. júla 2016.
- Policajný prezident Tomáš Tuhý podľa vlastných slov Šlachtovi ponúkal jednu z riadiacich pozícií, ten ju však odmietol.
- Vo štvrtok 9. júna Šlachta spolu so svojím zástupcom a pätnástimi vedúcimi oddelení požiadal o odchod do civilu.
Celá kauza sa pritom vyvíja pomerne rýchlo. Počas jedného týždňa od zverejnenia plánu reorganizácie stihli varovný otvorený list napísať najvyšší štátny zástupca (ekvivalent generálneho prokurátora) Pavel Zeman i šéf ÚOOZ Robert Šlachta.
Po prvom stretnutí s policajným prezidentom Tomášom Tuhým Zeman vyhlásil, že plánu nerozumie, a tak ho nemôže podporiť. Šlachta zašiel podstatne ďalej a priamo na stretnutí oznámil svoj odchod do civilu. Spolu s ním odchádzajú z vedenia aj jeho zástupca či šéfovia krajských oddelení.
Šlachta s kolegami svoje rozhodnutie odôvodňujú slabou pripravenosťou reorganizácie a absenciou potrebnej analýzy.
Minister vnútra za ČSSD Milan Chovanec ich rozhodnutiu nerozumie a vyčíta im, že so žiadosťou o odchod nepočkali ani na finálne rozhodnutie. "Je to zjavne politické gesto," napísal na svojom twitteri.
Policajný prezident Tuhý teraz tvrdí, že policajti, ktorí pracujú na jednotlivých kauzách, zostanú na svojich miestach
Reaguje tak na najčastejšiu výčitku kritikov reorganizácie, ktorí sa obávajú marenia vyšetrovaní politických káuz. Konceptu superútvaru vyčítajú tiež to, že s 900 členmi nemôže efektívne fungovať.
Loading
...
ANO verzus ČSSD
To, že sa politickým dôsledkom prípad nevyhne, je zrejmé už teraz. Premiér Bohuslav Sobotka pritom vyzval, aby sa diskusia z najvyšších priečok politiky preniesla na odborné pole.
ANO sa Šlachtu otvorene zastáva, minister spravodlivosti Robert Pelikán hrozí rezignáciou a Andrej Babiš opakovane vyjadril pochybnosti, či ANO má záujem pokračovať vo vládnutí v tejto koalícii. Pelikán priamo zaútočil i na ministra vnútra Milana Chovanca. "Organizačnú štruktúru polície schvaľuje a rozhoduje o nej minister vnútra. On sa nemôže schovávať za policajného prezidenta," povedal v diskusnej relácii 90' na ČT24.
Naopak, ČSSD Babišovmu hnutiu vyčíta zbytočnú politizáciu prípadu. Chovanec hovorí o "dezinformačnej politickej kampani", ktorú proti nemu má viesť "denník majiteľa hnutia ANO", teda Lidové noviny. Výroky Pelikána a Babiša považuje za hrubý útok na nezávislosť vedenia polície.
Andrej Babiš momentálne čelí kauze Čápí hnízdo, podľa ktorej postavil rozľahlú farmu aj vďaka neoprávnenej dotácii v hodnote dvoch miliónov eur. Odchod Roberta Šlachtu, ktorý má medzi českými voličmi imidž nekompromisného bojovníka s korupciou a zločinom, pre neho predstavuje príležitosť, ako znovu získať stratené politické body. Riskuje však konflikt s koaličným partnerom.